עמותת עלם: עלייה במספר בני הנוער החיים בעוני

הדו"ח השנתי של עמותת עלם הפועלת למען בני נוער בסיכון הוגש לנשיא המדינה "חברה שאינה עוזרת לחסרי ישע לא ראויה להיקרא חברה".

אורלי הררי - ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ה

הנשיא מקבל את דו"ח עלם
הנשיא מקבל את דו"ח עלם
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קיבל לידיו היום (ראשון) את הדו"ח לשנת 2014 של עמותת עלם הפועלת למען בני נוער במצבי סיכון ומצוקה.

עם קבלת הדו"ח, עדכן את הנשיא בממצאיו הקשים יו"ר עלם, שלמה ינאי. בין הממצאים עלייה חדה של 90% בדיווחים על עוני בקרב בני הנוער המקבלים סיוע מעלם, עלייה בדיווחים על תחושות חרדה ודיכאון בקרב בני נוער בעקבות מבצע "צוק איתן", עלייה בדיווחים על פגיעות מיניות באמצעות האינטרנט ועוד.

נתוני הדוח השנתי של עלם מתבססים על מידע שנאסף מכ- 25 אלף בני נוער, להם סייעה העמותה במהלך שנת 2014. הדו"ח השנתי של עלם מסכם את פעילות העמותה ב- 80 פרויקטים שהיא מפעילה ב- 43 ישובים ברחבי הארץ, ומציג נתונים עדכניים לגבי מצבם של בני הנוער עמם נפגשו העובדים והמתנדבים במהלך השנה.

הנשיא הגיב לממצאי הדו"ח המדאיגים ואמר: "ילדינו הם עתידנו- עתיד מדינת ישראל. חברה שאינה תומכת ועוזרת לחסרי ישע לא ראויה להיקרא חברה. המדינה לא תמיד יכולה לעסוק בכל פרט ופרט וכאן נכנס המגזר השלישי שמציל נפשות, וכל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. יש פה צורך להכיר ולהוקיר את פעילות העמותה, על מנת להסביר לעם שאנו חברה שפועלת למען אותם החלשים. ביחד עם רעייתי, ארצה להיות אחד מהמתנדבים בעמותה ולסייע ככל שנוכל, כי עבודתכם לצד עמותות נוספות, חשובה מעין כמותה, שכן היא יוצרת בעבור אותם בני נוער וצעירים בית ואוזן קשבת בתקופה בה הם מגבשים את אישיותם. הדו"ח שאני מקבל לידיי כיום לא נועד לייפות את המציאות, אלא לשמש כמצפן, המצביע על הדרך הנחוצה לחברה הישראלית".

נשיאת עלם הגברת נאוה ברק אמרה במהלך הפגישה "יותר בני נוער נמצאים השנה במצב סיכוני כתוצאה מהעוני. החיים בעוני גורמים לקושי תפקודי בכל מעגלי החיים, כגון קשיים חברתיים ולימודיים, לצד בריחה לחומרים ממכרים, פשיעה ואלימות ומשבר הסמכות ההורית בעקבות היעדרם של ההורים מהבית שעות ארוכות. אנו עדים לעובדה שיותר ויותר בני נוער יוצאים לעבוד על מנת לעזור בפרנסת המשפחה- אם מיוזמתם ואם מתוך דרישה של הוריהם. הם לוקחים על עצמם תשלומים שוטפים כמו ארנונה, חשמל ומים. חלק מבני הנוער העובדים עושים זאת לאחר שעות הלימודים, בעוד רבים מהם נמצאים בנשירה סמויה או גלויה ממערכת החינוך. כך נוצר מעגל עוני אשר יקשה עליהם בהמשך הדרך השתלבות במקצועות הדורשים השכלה גבוהה ועלייה בסולם השכר".