לוחות סולאריים בבה"ד 1
לוחות סולאריים בבה"ד 1 צילום אילוסטרציה: דובר צה''ל

חברת "ירוק זה אנחנו" בשיתוף אנרפוינט ישראל תתקין חווה סולארית בהספק 4 מגה ואט בשווי כספי כולל של 25 מיליון שקל ביישוב נתיב הגדוד בבקעת הירדן, 20 ק"מ צפונית לעיר יריחו.

ההסכם אודות הקמת החווה נחתם היום, והקמתו תחל בקרוב. החווה הסולארית בנתיב הגדוד היא החווה הסולארית הראשונה המוקמת בשטחי יהודה ושומרון, לצד חווה נוספת שתוקם בקיבוץ קליה.

החווה הסולארית תותקן על שטח של 50 דונם והיא תורכב מ-13 אלף פאנלים סולארים, שיסופקו על ידי חברת אנרפוינט ישראל.

הרישיון המותנה להקמת החווה הסולארית בנתיב הגדוד ניתן כבר לפני מספר שנים על ידי רשות החשמל, אולם עד היום, לא הותקנו ביהודה ושומרון חוות סולאריות בינוניות וגדולות, אלא רק מערכות סולאריות קטנות בהספק של עד 50 קילו וואט.

הבנקים בישראל נמנעו ממימון לחוות סולאריות מחשש לגורל ההלוואה במציאות מדינית לא ברורה ביו"ש. דרישתם לקבלת רשת בטחון פיננסית ממשלתית נענתה בסירוב על ידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד.

נושא זה נפתר לפני מספר חודשים, כאשר הממשלה החליטה לבסוף, לפרוס רשת ביטחון פיננסית לחוות סולאריות ביהודה ושומרון.

החשמל שיופק באמצעות החווה החדשה יירכש על ידי חברת החשמל תמורת תעריף של 53 אגורות לקוט"ש. תעריף זה נקבע בשנה האחרונה, לאחר שבית המשפט העליון דחה עתירה משפטית מטעם תושבי יו"ש, שבקשו לקבל תעריף גבוה, שיפצה על העיכוב בהתקנות סולאריות בשטחי יהודה ושומרון.

בעתירה נטען כי הרשויות לא אישרו בעבר התקנת מערכות סולאריות בינוניות (מערכות בהספק KW50 עד MW5) באזור יהודה ושומרון, ובשל כך תושבי יו"ש לא יכלו להירשם להסדרות הקודמות, שכללו את התעריפים הגבוהים הקודמים שקבעה רשות החשמל למערכות סולאריות בינוניות. תעריפים אלו התחילו בתעריף גבוה של 1.55 שקל/קוט"ש וירדו עם השנים לתעריף 53 אגורות לקוט"ש, נוכח ירידתה מחירי המערכות הסולאריות.

לדברי דני דנן, מנכ"ל אנרפוינט ישראל "החווה הסולארית החדשה בנתיב הגדוד תגדיל את מערך הייצור של אנרגיה סולארית במדינת ישראל. אנרגית השמש היא משאב בלתי נגמר, נקי וזול יותר מכל משאב אחר ואני קורא לממשלה החדשה להרחיב את השימוש באנרגיה חלופית למען טובת כל תושבי מדינת ישראל".