טכנולוגיה חדשה תוכל לסייע לכבדי שמיעה שעד היום לא היה ניתן לטפל בהם בצורה משמעותית.

בראיון לערוץ 7 סיפר יהונתן רוט, מומחה לשיקום שמיעה, כי טכנולוגיית HQS הגיעה מגרמניה לישראל בחודש האחרון, "יש בה כמה פרמטרים שיכולים לעזור לאנשים שעד היום לא שמעו כמו שצריך".

הוא ציין כי רוב כבדי השמיעה מתקשים לשמוע את הדובר בשל רעש סביבתי וטכנולוגיה זו מסננת את הרעשים, "חלק מהבעיה היא הבנת המילים ונקראת דיסקרמינציה - יכולת העצב לפענח את מה שנאמר. אנשים לפעמים שומעים אך אומרים 'מה?', 'לא הבנתי', 'חזרו שוב על המשפט'. זה אומר שהם הצליחו לשמוע אך לא להבין".

רוט הסביר כי במערכת האוזן יש את עצב המקבל את המידע ומעביר אותו למוח, "אם המידע שמגיע לעצב לא תקין אז המידע שיגיע למח הוא לא תקין".

עם הגיל, ציין רוט, רמת השמיעה יורדת ואיתה גם היכולת להבין את המילים והדיבור. לטענתו, אנשים כבדי שמיעה לא מטופלים בשל חוסר מודעות או בושה, "הם לא יודעים שיש מכשירי שמיעה בגודל של 2 ס"מ. בנושא מודעות יש בעיה ואנשים לא מודעים לטכנולוגיות וליכולות של המכשירים".

עוד ציין רוט כי כאשר אנשים מגיעים בשלב ההתחלתי של הירידה בשמיעה, אפשר לטפל בזה, אך אם הם דוחים את הטיפול, העצב מתאמץ ונחלש יותר וזה מקשה על היכולת לשקם את השמיעה.