ראשי רשויות: תנו לנו לבנות בעצמנו

מרכז השלטון המקומי גיבש תוכנית דיור שתוזיל באופן מיידי את מחירי הדיור בכ-25%. "לא נסכים שישווקו דירות במחירים בלתי סבירים".

רעות הדר , ח' באייר תשע"ה

ראשי רשויות: תנו לנו לבנות בעצמנו-ערוץ 7
פרוייקט בנייה
צילום: פלאש 90

מרכז השלטון המקומי דורש מהממשלה לשחרר את בירוקרטיות הבניה, מה שיוריד לטענתו את מחירי הדיור בכ-25%.

במרכז השלטון המקומי שקדו על הכנת תכנית דיור לאומית שתוצג לממשלה החדשה ותוביל לירידה של כ-25% ממחירי השוק לטובת זוגות צעירים, זכאי דיור ומשפרי דיור.

על פי התוכנית, תוכל כל רשות להצטרף למסלול מואץ של תכנון ובנייה במחירים מופחתים ממחירי השוק הקיימים. הרשות תוכל לבחור האם להצטרף למסלול אחד מתוך ארבעה או לייצר תמהיל משולב של ארבעת המסלולים והם: דיור למשתכן, מחיר מטרה בינוי עצמי והתחדשות עירונית.

על פי התכנית דיור למשתכן, יוקצו 25% מיחידות הדיור בכל פרויקט עבור הזכאים לפי קריטריונים מוגדרים מראש במחיר מוזל. לטענת חברי המרכז, התוכנית תוביל להוזלה של כ-20% ממחירי הדיור.

על פי התוכנית מחיר מטרה, מספר גדול של יחידות דיור יימכרו במחיר קבוע מראש עבור מטר מרובע מה שיוזיל את מחירי הדיור בכ- 200 אלף שקלים ליחידה בממוצע לזוגות צעירים, זכאי דיור ומשפרי דיור.

על פי התוכנית לבינוי עצמי, הרשויות המקומיות יבנו בעצמן את יחידות הדיור באמצעות החברות הכלכליות שברשותן, ועל ידי כך יוזילו דרמטית את מחירי הדיור בכ-550 אלף שקל ליחידת דיור לזוגות צעירים וזכאי דיור ומחיר דירת ארבעה חדרים בגודל של 100 מ"ר תעלה פחות ממיליון ש"ח באזורי הביקוש, זאת בעקבות חיסכון בעלויות הקרקע.

על פי התכנית להתחדשות עירונית, שנידונה בין משרד הבינוי והשיכון ומרכז השלטון המקומי, תוקם רשות ייעודית להתחדשות עירונית, במסגרתה יקודמו פרויקטים של התחדשות ובכללם פינוי בינוי ו/או תמ"א 38. הפרויקטים יתוקצבו באזורי הביקוש, במסגרת ההסכם מול היזמים והרשות המקומית, ובפריפריה מתקציבי מדינה. כמו כן, תקציבי מבני ציבור, תחבורה ותקציבי פיתוח שטחים ציבוריים-עירוניים פתוחים להתחדשות עירונית, יתוקצבו במסגרת הסכם זה. הרשויות יתחייבו לייעל את תהליכי הבירוקרטיה ואישורי הבנייה ובתמורה הממשלה תחתום עמם על "הסכמי גג להתחדשות עירונית", כלומר תממן סכום פר יחידת דיור מתחדשת.

השלטון המקומי עומד על כך כי הממשלה תאמץ את התוכנית וכי יו"ר מרכז השלטון המקומי ו/או ממלא מקומו ישמש כחבר בקבינט הדיור בו לא היתה כל נציגות לשלטון המקומי עד היום. זאת, על אף היותו של השלטון המקומי שחקן מרכזי בשוק הדיור.

יו"ר מרכז שלטון מקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, אמר כי הרשויות המקומיות מהוות "ציר מרכזי ומוביל בכל פתרון למצוקת הדיור בישראל. רק באמצעות הרשויות ניתן לחולל רפורמה אמיתית ובת קיימא במחירי הדיור. כמי שאמונים מדי יום על תחומי החינוך, הרווחה, התרבות והביטחון של תושבינו, מציאת פתרון הולם למשבר הדיור היא המשך ישיר של פעילותנו.

הקמת חברות בנייה עצמאיות תוך חיסכון ברווח היזמי ובעלויות הקרקע היא אחת מהפתרונות המובילים של התוכנית. יישום התוכנית יוביל לתוצאות מהפכניות תוך זמן קצר, ובעקבותיה מחירי הדיור יוזלו דרמטית לזוגות צעירים, זכאי דיור ומשפרי דיור בכל רחבי מדינת ישראל".

ראש עיריית דימונה, בני ביטון, "אין כל סיבה כי בדימונה מחיר דירה יגיע ל- 850 אלף שקלים. כראש עיר אני מוכן להתחייב לשווק את הקרקעות בעיר במסלול של מחיר מטרה ולקבוע רף עליון של 600 אלף שקלים לדירה. כך, נשים סוף להשתוללות המחירים. בנוסף, המדינה חייבת לסייע תקציבית לרשויות בפריפריה בפרויקטים של תמ"א 38 ולתת מענקים לבניית יחידות דיור חדשות במסגרת זו".

יו"ר הועדה לשיכון ודיור לאומי במרכז השלטון המקומי וראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, אמר כי "פעמיים בהיסטוריה המדינה רצתה לפתור משבר דיור לאומי. בשנות החמישים בפינוי המעברות ובשנות התשעים בגל העלייה הגדול. בשני המקרים הצלחנו. עכשיו הזמן להכיר במשבר הדיור ולהעביר את הסמכויות והכוח לידיהם של ראשי הרשויות. עם הסמכות הנכונה נספק את הפתרונות הנכונים. בחדרה על אדמות עירוניות יוקמו מבנים ייעודים לתושבי העיר במחירים בני השגה. הפער במחיר הוא 25% מתחת למחיר השוק. 10 מבנים כאלה בכל רשות יעשו שינוי מהותי. 100 מבנים כאלה בכל רשות יפתרו את המשבר".