ההיסטוריה כאן מוכיחה - כולנו שזורים זה בזה

טקס הוקרה לצוללים שמצאו את "אוצר קיסריה" שכלל כ-2600 מטבעות זהב טהור, התקיים היום (שני) בגליל.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ה

הוקרה לצוללים
הוקרה לצוללים
צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

טקס הוקרה לצוללים שמצאו את ''אוצר קיסריה'' התקיים בצהרים (שני) במתחם נבי שועייב בגליל, במעמד מנהיג העדה הדרוזית שיח' מואפק טריף, מנהל רשות העתיקות ישראל חסון, ומנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה מיכאל כרסנטי.

לצוללים הוענקו תעודות הוקרה על אזרחות למופת ותרומה למחקר הארכיאולוגי בארץ ישראל. כן קיבלו הצוללים רפליקה (העתק מוגדל) של אחד ממטבעות האוצר - דינר זהב הנושא את שמו של החליף אל חאכם באמר אללה, מייסד אמונת ייחוד האל הדרוזית.

אוצר קיסריה המרהיב נתגלה בחודש פברואר 2015 ע"י קבוצה של 6 צוללים - צביקה פייר, קובי תווינה, אביבית פישלר, שי מילנר, יואב לביא ויואל מילר. האוצר, שנחשף במלואו בחפירה ימית ארכיאולוגית של רשות העתיקות וכלל כ-2600 מטבעות מהתקופה הפאטימית, עורר סערה ועניין בארץ ובעולם כולו. זאת, על רקע גודלו חסר התקדים וההשתמרות המעולה של המטבעות, העשויים זהב – מתכת אצילה שאינה מושפעת מתהליכי בלייה.

עבור העדה הדרוזית הייתה מציאת האוצר דרמטית במיוחד – רוב המטבעות שנחשפו נושאים, כאמור, את שמו של הח'ליף הפאטימי אל-חאכם, מי שנחשב למייסד אמונת ייחוד האל הדרוזית, ב01017 לספירה, וסביב שמו קיימת הילה של קדושה, כבוד ומסתורין. בין השאר, קיימת שאלה סביב היעלמותו המסתורית לפני 1,000 שנה.

בעבר נמצאו מטבעות הנושאים את שמו של אל חאכם, אך ריכוז מטבעות הזהב הנושאים את שמו הפעם, מעיד על עוצמת שלטונו של הח'ליף. רבים מהמטבעות באוצר נטבעו בתקופה שבה הופצה בקהיר האמונה הדרוזית "מד'הב אל-תווחיד"– כלומר כת הייחוד הדוגלת במונותאיזם מוחלט.

לדברי המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, שיח' מואפק טריף, "הידיעה על גילוי מטבעות הזהב מהעידן הפאטימי, אשר חרוטים עליהם פרטי השליטים מאותה תקופה, גרמה להתרגשות עצומה בקרב בני העדה הדרוזית בארץ ובעולם כולו. מבחינת העדה, מדובר בתגלית בעלת משמעות היסטורית ודתית שלא ניתן לתאר אותה במילים.

''מיקום התגלית במעמקי הים בנמל בקיסריה הוסיף נופך מיוחד לתגלית", הוסיף טריף. ''מדובר בעיר אשר זוכה למקום של כבודה בהפצת ערכי הדת הדרוזית. התגלית איששה את ההיסטוריה ופתחה צוהר ענק לחקר העדה הדרוזית''.
 

ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, שיבח את הצוללים על אזרחותם הטובה ועל תרומתם לארכיאולוגיה הישראלית ואמר, כי "ההיסטוריה בחבל הארץ הזה מוכיחה שכולנו שזורים זה בזה. אני שמח שהממצא הכ"כ חשוב לעדה הדרוזית הגיע ממקום של אזרחות למופת, והוא מחזק, כמו מאצבע אלוהים, את הערבות ההדדית שבין העדה הדרוזית לעם היהודי במדינת ישראל".

לדברי מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה מיכאל כרסנטי, התגלית המרשימה מעידה שגם לאחר 2,000 שנה ביכולתה של קיסריה להלך קסם ולהמשיך לחדש, ולהפתיע בכל פעם מחדש כשחלקים נוספים ממסתורי עברה באדמה ובים נחשפים. ''בטוחני שבני העדה הדרוזית הפוקדים את הקבר, והאורחים המבקרים במקום יהנו מהתצוגה המרהיבה, המעניקה חוויה מיוחדת במינה".

לדברי נציג הצוללים, צביקה פייר, "הצלילה שהתחילה כמו עשרות צלילות קודמות שלנו באזור, הפכה במהרה להרפתקה מבית היוצר של אינדיאנה ג'ונס... שום דבר לא יכול לתאר את ההתרגשות מגילוי של מאות מטבעות הזהב שלמרות תנאי התאורה הירודים, בהקו בצבע זהוב כמו ביום יציקתם. מלכתחילה, היה ברור שגילינו אוצר ארכיאולוגי נדיר וגדול שיש לדווח עליו לרשות העתיקות ולהעבירו לידיה.

''שמחנו לגלות בהמשך כי מקורם של חלק מהמטבעות בחליפות הפאטימית מתקופה שקשורה להיווצרות הדת הדרוזית. לכבוד הוא לנו לקחת חלק בטקס ולהיות חלק מהשרשרת שמחברת את הדרוזים לעברם".