רה''מ נתניהו
רה''מ נתניהו צילום: גיל יוחנן, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (שני) עם יו"ר מפלגת מרצ ח''כ זהבה גלאון לפגישה שגרתית לקראת הקמת הממשלה והתחלת הקדנציה של הכנסת ה-20.

במהלך הפגישה סיפר נתניהו לגלאון כי הוא מתכוון לקדם את "פסקת ההתגברות" שקידמה ח"כ איילת שקד מהבית היהודי בכנסת הקודמת, פסקה שתאפשר לחוקק חוקים שבית המשפט פסל מכיוון שסתרו את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

לדבריה של גלאון, המהלך הזה מצטרף לסדרה של חוקים ותקנות שמטרתן לרוקן את בית המשפט העליון מסמכויותיו ולאפשר לכנסת להתעלם מהחלטותיו, "גם על חשבון פגיעה בזכויות אדם בסיסיות".

"בתחילת הפגישה אמרתי לנתניהו שאני מקווה שלמרות הפערים האידיאולוגיים העמוקים בינינו, נוכל להסכים כי יש חשיבות רבה מאוד בשמירה על בית המשפט העליון ועל סמכויותיו. בלי רשות שופטת משמעותית דמוקרטיה לא יכולה להתקיים, אין מי שיגן עליה מפני עריצות הרוב, אין מי שישמור עליה מפני עצמה", הוסיפה גלאון.

יו"ר מרצ סיפרה בעמוד הפייסבוק שלה. "גם אני לא תמיד אוהבת את ההחלטות של בית המשפט העליון. רק לאחרונה ביקרתי את מערכת המשפט על כך שלפעמים הם מרסנים את עצמם יותר מדי, כמו למשל בבג"צ חוק החרם, כשהחליטו שלא לפסול את החוק למרות הפגיעה העמוקה שלו בחופש הביטוי.

"אבל במציאות בה בית המשפט העליון נותר שומר הסף האחרון לא רק של שלטון החוק, אלא גם של ההגנה על דמותה המוסרית של המדינה, זכויות האדם וזכויותיהם של המיעוטים במדינתנו, הדבר האחרון שאנחנו צריכים הוא להנחית עליו את מכת המוות הקרויה 'פסקת ההתגברות'.

"לצערי, ראש הממשלה פועל כמו שפוט של הימין הקיצוני ומוכיח שהוא מוכן לרסק את בית המשפט העליון ולפורר את הדמוקרטיה בישראל בשביל אינטרסים פוליטיים. אמרתי לו, ואני אומרת גם לכם ולכן: בגזירה הזו אנחנו מתכוונים להיאבק עד הסוף, להשתמש בכל אמצעי, ולא לתת לה לעבור. המדרון החלקלק הזה הוא הדרך הבטוחה לסופה של הדמוקרטיה בישראל, ואנחנו לא ניתן לממשלה לדרדר אותנו לשם", דברי גלאון.