נמל חיפה זיהם - וישלם

המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס כספי גבוה על נמל חיפה בעקבות מפגעי אבק שנוצרו בו כחלק מפריקת סחורות, ואשר התפשטו לאזורי מגורים.

ידידיה בן אור , ט' באייר תשע"ה

ענן אבק בעת פריקה בנמל חיפה
ענן אבק בעת פריקה בנמל חיפה
צילום: איה הכט המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הטיל על על נמל חיפה קנס (עיצום) כספי בסך של 3,660,800 ש"ח בשל פריקת סחורות בניגוד לחוק.

בהודעת המשרד נאמר, כי במשך חודשים התעלמה הנהלת הנמל מהוראות המשרד וגרמה למפגעי אבק שהתפשטו גם מעבר לגבולות הנמל אל אזורי מגורים. מדובר בחלקיקים נשימים מסוכנים לבריאות האדם העלולים לחדור לדרכי הנשימה.

לטענת המשרד, אנשיו דרשו מהחברה המנהלת את הנמל לנקוט בכל האמצעים למניעה וצמצום זיהום אוויר בו ובכלל זה להתקין טכנולוגיות מיוחדות המפחיתות פליטת אבק בזמן פריקת סחורות מאוניות ולפרוק סחורות אשר עלולות לגרום למפגע אבק ברציפים המרוחקים ביותר מאזורי מגורים.

"אמצעים אלה לא הותקנו בנמל כמו כן גם הדרישות של המשרד להגנת הסביבה להתקין מצלמות לניטור ובקרה והכנת תוכנית לביצוע דיגומי אוויר לריכוזי אבק בסביבה", הוסיפו במשרד.

במהלך השנה האחרונה פקחי המשרד להגנת הסביבה דווחו ותעדו את המפגעים שנגרמו כתוצאה מפריקת תערובות מזון לבעלי חיים ותירס. באחד המקרים ובניגוד לנהלים נפרקה סחורה למיכלים פתוחים והתפזרה תוך היווצרות ענני אבק.

למשרד להגנת הסביבה הגיע תלונה של אזרח תושב העיר התחתית בחיפה המתגורר כ- 300 מטר מהנמל, על חלקיקים צהובים שנחתו בביתו וגרמו לו לתחושת מחנק. לאור הצטברות המקרים וההפרות הוחלט במשרד להגנת הסביבה להטיל על הנמל עיצום כספי גבוה.