השליחות שלי - לשמור על השפה

אבשלום קור: הפשע של אולמרט הוא לא השחיתות אלא שהוא בנה בלב י-ם, בדור התקומה בארץ הקודש, שכונה שקוראים לה הולילנד, זה פשע.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' באייר תשע"ה

אבשלום קור באריאל
אבשלום קור באריאל
צילום: דן טובול

ד"ר אבשלום קור איננו צופה בשידורי טלוויזיה מסחרית שבה יש לדבריו "הרבה בורות ורשעות", ומטיל על הפרסומאים את האחריות לחדירה הנרחבת של שמות ומונחים מאנגלית לפרסומות בטלוויזיה ובמקומות נוספים.

בעוד שבגלי צה"ל, שבה הוא משמש כיועץ לשוני, הוא מצליח למנוע בדרך כלל שימוש במונחים באנגלית, הגורמים האחראים לשידורי הטלוויזיה נמנעים לשמור על השפה העברית.

כל אימת שהוא שומע ברדיו שר בממשלה המדבר בעברית שגויה, קור מעביר אליו מסרון עם התיקון הדרוש.

בשיחה עם סטודנטים ואנשי סגל בית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, במסגרת תוכנית "מפגשים על התעשייה", אמר ד"ר קור בהתייחסו למאמציו לשמור על העברית: "תמיד יש מאבקים בחיים, שום דבר לא בא בקלות. כל אחד צריך להיאבק על הערכים שהוא מאמין בהם".

קור הסביר למאזיניו מדוע חשוב לו כל כך להנחיל את השפה לדורות הבאים. "כאשר אתה מרצה בחו"ל, אתה מקפיד על הלשון, תמיד אנחנו נוהגים בכבוד כלפי תרבויות זרות, אך מזלזלים במה ששייך לנו. שני הדברים שבלעדיהם לא היו יהודים לעם - זה הארץ והלשון.

"הארץ זה הערך היותר חשוב בעיני, מי שעלה לארץ - ילמד עברית דרך ילדיו, הדור הבא. אך גם השפה זה ערך חשוב ביותר ואין לזלזל בו", אמר ד"ר קור.

כאשר נשאל קור על חשיבות הדיבור בשפה העברית, הוא ענה: "העדות הגדולה ביותר לשפה חיה ובועטת היא כאשר היא משתנה ומתפתחת. פחות מפריע לי לשמוע ביטויים חדשים ושימושים שונים בשפה ויותר קשה לי הסגידה לאנגלית ולתרבויות זרות.

''בעיני, הפשע הגדול ביותר של אהוד אולמרט הוא לא השחיתות, כסף אפשר להחזיר, אלא שהוא בנה בלב עיר הבירה, בדור התקומה בארץ הקודש, שכונה שקוראים לה הולילנד, זה פשע!".

קור המשיך ואמר כי "בחו"ל יש יחס של כבוד לעברית, השפה העתיקה ויש לכך דוגמאות רבות. כשהוקמה ארצות הברית, דנו האבות המייסדים בשאלה מה תהיה השפה בה ידברו במדינה החדשה. אחד האבות המייסדים הציע שעברית תהיה השפה. אני תמיד תוהה לעצמי, שאולי אם הצעתו הייתה מתקבלת ובארה"ב של היום היו מדברים בעברית, אולי היינו זוכים לראות ברחובות המרכזיים בתל אביב וירושלים שלטי חוצות בעברית".

על עבודתו בגלי צה"ל סיפר קור כי חשוב לו מאוד להדריך את החיילים, להעניק לימודי עברית לכתבים ("העליתי את מספר השעות בהתנדבות מ7 ל-60!") ולתקן את הידיעות לפני השידור. "זאת החלקה הקטנה שלי בה אני באמת משפיע".