דור כימיקלים
דור כימיקלים צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (רביעי) למפעל דור כימיקלים שבמפרץ חיפה כי בכוונתו להטיל על החברה עיצום כספי בסך 1,792,760 מיליון ש"ח.

הודעת המשרד להגנת הסביבה מגיעה לאחר שחברת דור לא דיווחה ואף ניסתה להסתיר דליפת חומרים מסוכנים.

ביקורת פתע של אנשי המשרד להגנת הסביבה במפעל חשפה דליפה של חומרים מסוכנים שונים רעילים לאדם ולסביבה. צוות המשרד הגיע למפעל כדי לבצע בדיקת פתע ובזמן הבדיקה הורגש במקום ריח חריף שמקורו בחומר שנמצא על רצפת המפעל. אנשי המשרד בדקו את השטח וגילו כי מקור הדליפה הוא מצינור לא תקין.

עובדים במפעל ניסו לנקות את הממצאים בעזרת חומרי ניקוי והחברה לא ביצעה תחקיר אירוע חומרים מסוכנים כנדרש בחוק.

בעקבות האירוע המשרד להגנת הסביבה הוציא למפעל צו סגירה שהוסר רק לפני שבועיים אך היום הוחלט להוציא צו סגירה נוסף, זאת בשל תקלה נוספת שהתרחשה הבוקר.

מדובר בפליטה של עשן שחור שנצפתה במצלמות ניטור של איגוד ערים חיפה ונראתה ברוב אזור מפרץ חיפה וכתוצאה התקבלו תלונות רבות של אזרחים. בדיקה של צוות המשרד להגנת הסביבה העלתה כי תקלה במערכת הבקרה והפיקוד על הקיטור במפעל, גרמה לפליטת עשן שחור כבד למשך יותר מ- 20 דקות עקב שריפה חומר אורגני שנפלט לאוויר ועלול לסכן את הסביבה. בדיקת האירוע נמשכת.

מפעל דור כימיקלים מסר בתגובה: איננו רואים שום סיבה מקצועית להטלת עיצומים כספיים, מאחר לא היה זה אירוע חומ״ס (חומרים מסוכנים), לא היתה פגיעה בסביבה או באנשים ולא היה כל ניסיון הסתרה.

ההיפך הוא הנכון: מדובר בתקלה מקומית בשעון תעשייתי, וכתוצאה ממנה נוקזו למאצרה תקנית, בסה״כ כ-15 ליטרים של תערובת מים וכהלים, שאינה רעילה ואינה מסוכנת לאדם ולסביבה. בו במקום אותרה התקלה, טופלה ותוקנה, והנזילה הופסקה. עפי כל הפרמטרים לא היה כאן שום אירוע בטיחותי המחייב דיווח לרשויות הגנת הסביבה.

לא היה כל ניסיון להסתיר דבר: הנזילה אירעה אפילו בעת שצוות המשרד להגנת הסיבה ביקר במפעל בנושא אחר והכל היה גלוי לעין. אנשי המשרד קיבלו במקום את כל ההסברים ואת שיתוף הפעולה המלא מצידנו. ראיה נוספת לכך שלא היה שום סיכון באירוע זה, הינו בעובדה שהמשרד להגנת הסביבה, בצדק, לא מצא לנכון לנקוט בשום צעד מיידי להגביל את פעילות המפעל, ורק כעבור... 40 יום(!) הוציא המשרד דו״ח על האירוע ומסקנותיו מוטעות ! צר לנו, אך לדעת מומחים רבים, שבדקו את הענין תגובת המשרד להגנת הסיבה בענין זה הינה בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל , בעיקר לאור העובדה שבעצם לא אירע שום דבר מהותי לא לסביבה ולא לתושבים ולא לעובדים.

גם בהשוואה למקרים אחרים שאירעו בחברות אחרות ניתן לראות את חוסר המידתיות ואת האכיפה הסלקטיבית נגד דור, הפועלת מזה 60 שנה תוך הקפדה על החוק ועל הגנת הסביבה. אנו מקווים כי אין בעניין שיקולים זרים ואישיים בנוגע לפליטת העשן. המקרה טופל בו במקום ופליטת העשן הופסקה. המקרה דווח למשרד להגנת הסביבה ונסיבותיו טופלו במלואם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו