ממשלה בדרך

יהדות התורה ו'כולנו' בקואליציה, הבית היהודי וש"ס לקראת סיכום.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ה

ממשלה בדרך                -ערוץ 7
כל דרישותיהם התקבלו. נציגי יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיע לסוף השבוע הנוכחי עם שתי מפלגות שכבר נמצאות בתוך הקואליציה שלו, שתיים נוספות בדרך פנימה, ואחת כנראה כבר בפנים, אבל טרם חתמה על הסכם.

יהדות התורה היא המפלגה הראשונה שמרבית דרישותיה התקבלו וכבר הייתה אמורה לחתום על ההסכם הקואליציוני בתחילת השבוע. ברגע האחרון, סביב סוגיית הגדלת קצבאות הילדים רטרואקטיבית מתחילת השנה האזרחית, התעכבו המגעים למשך כמה שעות. יהדות התורה השיגה את כל דרישותיה. סוכם על ביטול הקיצוצים בתקציבי הישיבות שעשתה הממשלה הקודמת, הקפאת הרפורמה בגיור וגם טיפול מחודש בחוק הגיוס. עוד דרישה שהתקבלה היא להגדיל את קצבאות הילדים ולהשיב לפעולה את סבסוד טיפולי השיניים לילדים, שיזם ח"כ יעקב ליצמן בעת שכיהן כסגן שר הבריאות.

גם עם 'כולנו' לא היו מחלוקות מהותיות השבוע. המפלגה ביקשה וקיבלה החרגה, והיא לא תהיה חלק מהמהלך לקידום החוקים לשינוי יחסי הכוחות במערכת המשפט, בניגוד ליתר מפלגות הקואליציה. ההישגים של 'כולנו' במסגרת המשא ומתן: משה כחלון יכהן כשר האוצר, כשתחת משרדו יפעל מינהל התכנון. יואב גלנט יהיה שר הבינוי והשיכון, ולמפלגה יינתן גם תפקיד השר להגנת הסביבה, שעלול על פי ההערכות ללכת לידי מועמד חיצוני ולא להינתן לאחד מהח"כים.

ש"ס שברה את הכלים

דווקא עם הבית היהודי, איתה היה משבר משמעותי השבוע, נרשמה התקדמות ביממות האחרונות. יו"ר המפלגה נפתלי בנט נועד עם ראש הממשלה בלילה שבין שלישי לרביעי במשך שעות ארוכות ונראה כי סוגיית התיקים כבר סוכמה, והמפלגה תזכה בתפקידי שרי החינוך, החקלאות והתרבות והספורט, כשתחת תיק החקלאות תפעל גם החטיבה להתיישבות. עם זאת, הצדדים עדיין לא הגיעו לסיכום בסוגיית מינוי סגן שר במשרד לשירותי דת, תפקיד המיועד לח"כ הרב אלי בן דהן, וכן ענייני ההתיישבות עדיין לא הוסדרו במלואם. נתניהו נוטה להיענות לדרישות של בנט בעניין הגדלת תקציב משרד החינוך במיליארד שקלים לפחות ליישום תוכניות שונות, ביניהן רפורמת קייטנות הקיץ והצבת סייעת שנייה בגני ילדים שיש בהם צפיפות. בימים האחרונים נועד יו"ר הבית היהודי עם בכירים בעבר ובהווה במערכת החינוך, שמע מהם את הצרכים של המערכת, ועל כן דרש מנתניהו תוספת תקציב מיידית למשרד.

מי ששברה את הכלים השבוע הייתה ש"ס. במפלגה ראו את שורת ההישגים שיהדות התורה מתהדרת בהם והחליטו לשנות כיוון. אחרי שחלק גדול מהנושאים כבר היה מסוכם, הודיע יו"ר המפלגה אריה דרעי כי הוא מוותר על תיק הפנים המקוצץ, ומעוניין להתמנות לתפקיד שר הכלכלה, כשלמשרדו יסופח גם המשרד לנגב ולגליל. דרישה נוספת שהועלתה היא ויתור תמורת ויתור - משום שש"ס ויתרה על מינהל התכנון לכחלון, הוא ימחל על כבודו וימנה מטעם ש"ס שר במשרד האוצר, ולא סגן שר. המיועד לתפקיד הוא מי שכיהן בעבר כסגן שר האוצר, מספר 2 במפלגה, ח"כ יצחק כהן. תיק הדתות כבר הובטח לש"ס וגם בו יחזיק יו"ר המפלגה, כשמתחתיו יכהן כסגן שר ח"כ יעקב מרגי, שבפועל כנראה יחזיק ברוב הסמכויות. עדיין קיימות מחלוקות לגבי דריסת הרגל שתינתן לבית היהודי במשרד, לגבי התיקים, וכן לגבי דרישת ש"ס להנהיג מע"מ אפס על מוצרי יסוד, דרישה שנתניהו מתנגד לה לאחר שקיבל חוות דעת שלילית מהפקידות באוצר. ח"כ לשעבר אריאל אטיאס, ראש צוות המשא ומתן של ש"ס, הבהיר כי עד שהמפלגה לא תקבל "ארגז כלים חברתי" כהגדרתו, היא לא תוכל להצטרף לקואליציה.

גורם בכיר בליכוד העריך בשיחה עם 'בשבע' כי הממשלה תוקם בשבוע הבא למרות הניסיונות ללחוץ על צוות המשא ומתן של מפלגתו. "זה טבעי שכולם רוצים להשיג בישורת האחרונה עוד משהו", אומר הגורם ומבהיר: "השתדלנו להתגמש עם כל חברות הקואליציה, אבל צריך להכיר גם שהליכוד היא מפלגת שלטון חזקה, וגם המפלגות צריכות להתגמש. בסופו של דבר, תהיה ממשלה בזמן שהוקצב", הוא מבהיר.

מרמור בליכוד

לנתניהו נותרה התמודדות עם בעיה נוספת, אבל לא כזו שתפגע לו בקואליציה החדשה. מדובר בביקורת הפנימית שנמתחת עליו בליכוד. חלק מחברי הכנסת ממורמרים על שראש הממשלה חילק את כל התיקים הבכירים, והותיר אותם עם השאריות. היחידי שהתבטא בקולו בסוגיה השבוע היה השר גלעד ארדן, שמחה על מתן תיק החינוך לבית היהודי במקום להשאירו בידי הליכוד.

אחד מבכירי המפלגה, המקורב לראש הממשלה, אומר בתגובה כי מדובר בדיבורי סרק. "ראש הממשלה", מבהיר הבכיר בליכוד, "השיג הישג יוצא דופן של 30 מנדטים לליכוד, ומדובר בתלונות והתבכיינות שאין להן אחיזה במציאות".

הגורם הבכיר ציין כי לליכוד יהיו 12 נציגים סביב שולחן הממשלה, ולדבריו בין התיקים שהם יחזיקו בהם יהיו הביטחון, התחבורה, הפנים, המשפטים, התשתיות, הרווחה, ביטחון הפנים, התיירות והתקשורת. הבכיר לא ציין את תיק הנגב והגליל, מה שאולי רומז על כך שבסופו של דבר יסכים נתניהו לדרישת ש"ס בנושא וימסור אותו ליו"ר המפלגה, אריה דרעי.

במפלגה אחת נשמר שקט לאורך כל השבוע האחרון. מדובר בישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. במערכת הפוליטית מעריכים כי ליברמן ונתניהו מתואמים, וכי המפלגה תזכה בתפקידי שרי החוץ והקליטה, ותהיה גם היא חלק מהקואליציה, שאמורה לצאת אל הדרך בשבוע הבא.