יש עם מה לעבוד

אם אכן יקבל הבית היהודי את תיקי החינוך, החקלאות והתרבות, אין סיבה להרגיש רע עם ההישג הזה.

עמיאל אונגר , י"א באייר תשע"ה

יש עם מה לעבוד            -ערוץ 7
מעז יכול לצאת מתוק. נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: פלאש 90

אם יסתיים המשא ומתן הקואליציוני מבחינת הבית היהודי כפי שמתואר בתקשורת - תיקים לנפתלי בנט, אורי אריאל ואיילת שקד - מדובר ברע במיעוטו, בהתחשב בכלל המתמטי הידוע ש‑8 קטן מ‑12.

מי שמתרעם על המחסור בכופתאות, שיבוא בטענות למי שהתפתו לקריאות הגעוואלד של נתניהו, או לאלה שנרתמו להרפתקה הפוליטית שלא עברה את אחוז החסימה.

מכיוון שלבית היהודי אין יותר מאופציה קואליציונית אחת, שמונת המנדטים שלו משולים לתלושי השי לפסח בהתאם לנוהג שבוטל בינתיים, שעל פיו תלוש בסך 100 שקלים שווה 90. משה כחלון הציב את עצמו כלשון המאזניים בין הגושים, ולכן עשרת המנדטים שלו זוכים לבונוס. בניגוד למה שקרה במשא ומתן להרכבת הקואליציה הקודמת, הבית היהודי פעל הפעם בלי אח פוליטי ששימש כמכפיל כוח. הברית עם לפיד עוררה תרעומת בשורותינו, אבל בלעדיה הבית היהודי היה יוצא נפסד מהמשא ומתן הקואליציוני הקודם. האח הטבעי היה צריך להיות אביגדור ליברמן, שעמד בעבר בראש רשימה משותפת עם האיחוד הלאומי. אמנם הכיוון החדש שאימץ ליברמן לא השתלם לו בבחירות וגם יצר חוסר אמון כלפיו. אבל אם הבית היהודי רוצה להשפיע בממשלה, עליו ליצור מסילות אל השותפות הקואליציוניות האחרות. זוהי המציאות, ומי שירצה לשנות את המצב ייאלץ להתכונן לבחירות הבאות מתוך תקווה שהלקחים הופקו.

ההישג המסתמן בינתיים הוא התיק השלישי שיינתן לאיילת שקד. ואם הציפייה שהיא תמונה לשרת התרבות והספורט תתממש, יהיה יתרון בכך שבנט ושקד יחלשו על תיקים בתחומים חופפים - כשם שכולנו נהנה מהבלעדיות של כחלון על תחום השיכון.

שקד מסוגלת לקנות את עולמה על ידי איזון העולם התרבותי. תחת אחריותה, ישראל לא תתהדר בסרט שמועמד לאוסקר או לדקל הזהב אם מדובר בכתב שטנה נגד המדינה היהודית. אפשר לצפות משקד לנקוט צעדים נגד גופי ואישי תרבות שמחרימים את תושבי יהודה ושומרון. אם היא תנקוט צעדים כאלו היא מיד תספוג כמובן את ההאשמות השחוקות על מקארתיזם. אבל כפי שראינו לאחרונה אצל נתניהו, מתקפות אישיות היסטריות על פוליטיקאי דווקא עושות לו טוב.

אולם התרומה הגדולה של שקד בממשלה היא עצם נוכחותה, והמסר שאישה לאו דווקא ציונית-דתית קלאסית ראויה לייצג את הבית היהודי. למרות פרשת אוחנה, המחויבות של הבית היהודי להרחיב שורות שרירה וקיימת. נוכח העובדה המצערת שגם שולי מועלם וגם אורית סטרוק, שתי ח"כיות מבריקות וחרוצות, נותרו מחוץ לכנסת - שקד גם מסמלת את רצון המפלגה לקידום נשים ראויות.

חינוך עדיף מחוץ

נפתלי בנט בתיק החינוך עדיף על בנט בתיק החוץ, שם היה נאלץ להסתפק בשאריות המדיניות שיותיר לו נתניהו, ואולי גם להגן על מדיניות שאינו מאמין בה.

תחום החינוך נחשב למגרש הביתי של הציונות הדתית וזהו יתרון לבנט - אבל גם חיסרון. נניח בצד את היחסים עם ארגוני המורים - אתגר שכל שר חינוך חייב להתמודד איתו. כאשר בנט פעל כשר הכלכלה, הוא רכב על הצלחתו כיזם בהייטק. בתוך מפלגתו הוא לא נתקל במתחרים שהיו מסוגלים להציג כרטיס ביקור דומה ולערער על מדיניותו במשרד. כשר החינוך, נפתלי בנט ייתקל בסמכויות חינוכיות ותורניות בתוך המגזר, והוא לא יצליח להשביע את רצון כולם. כשם שהחינוך הוא בבת עינינו, כך הוא גם עלול לפלג את הציבור שלנו. גדעון סער, בכהנו כשר החינוך, הפגין חיבה רבה והעניק תמיכה לבתי ספר שבהם למדו תלמידים דתיים ולא דתיים ביחד תחת פיקוח ממלכתי דתי. למרות שלדעתי גישה כזו תואמת את חזון הבית היהודי, רבים חולקים עליה. בתנאים אלו, האם השר בנט ירגיש את עצמו חופשי לפעול כמו גדעון סער?

אני פחות מודאג ביחס ליכולתו של בנט להתמודד עם התפקיד. בנט הוא בעל אינסטינקטים טובים, ולרוב הוא יודע לשאוב מידע מספיק ממקורות שונים בטרם יחליט. פרט לדאגה הטבעית לזהות היהודית ולאהבת הארץ, ישנם אתגרים שבוודאי ידברו אל בנט: איך להתאים את החינוך בישראל לעלייתה של מזרח אסיה בכלכלה ובפוליטיקה העולמית; איך להכשיר מקצועית את התלמידים כדי להבטיח את כושרה התחרותי של ישראל; איך נערכים בתחום ההשכלה הגבוהה לקראת החינוך דרך האינטרנט, אשר עשוי לחולל מהפכה במערכת ההשכלה הגבוהה ואולי גם להוזיל את עלויותיה; איך ניתן לשלב את הציבור החרדי בלימודי הליבה בלי לעורר חשדנות. בקיצור, לא חסרות לשר החינוך הזדמנויות לשדרג את מעמדו תוך שהוא עושה שירות למדינה. אבל לצד ההזדמנויות, לא חסרים גם פלונטרים שבנט עלול להסתבך בהם.

אורי אריאל כשר החקלאות וכאחראי לחטיבה להתיישבות מסוגל לקדם דברים. השאלה היא האם ירשו לו. די אם נזכיר את חוות הדעת שפורסמה במארס על ידי המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר על החזרת הסמכויות של החטיבה להתיישבות למדינה, ואת ההתערבות בתקציב שהגיעה בעקבות הדו"ח. בתקופה הטובה של אריאל שרון, משרד החקלאות קידם את הגישה לפיה ההתיישבות היהודית והחקלאות, בניגוד לגורדי שחקים בגוש דן, היא הדרך הטובה למנוע השתלטות עוינת על אדמות המדינה.

יועץ משפטי חדש

עדיין לא ידוע בידי מי ייפול תיק המשפטים, ויש לקוות שהתפקיד יוטל על יריב לוין או זאב אלקין. בכל מקרה, שר המשפטים הבא חייב לבקש את התפטרותו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

הטיפול בפרשת הפונדקאות בנפאל הוא התקדמות של צעד נוסף בשתלטנותו של וינשטיין. במקום להמתין להחלטה של הדרג הפוליטי, וינשטיין בחר להנחית מכה מקדימה ולהכריז מראש שהוא מאשר כצעד הומניטרי את הגעתן של אותן שכירות רחם. אחרי שהכריז על המבצע, תוך הקפדה חד צדדית להבטיח את זכויותיהן של הנשים בלי להבטיח את חוקי ההגירה של מדינת ישראל, הוא מטיל למעשה על השרים את השלמת המלאכה.

לממשלה חדשה דרוש יועץ משפטי חדש.