ביקורת על הפרובוקציה המשטרתית בכוכב השחר

​ח"כ יריב לוין לשר אהרונוביץ': פעל למניעת הישנות מקרים דומים בעתיד.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ה

ביקורת על הפרובוקציה המשטרתית בכוכב השחר-ערוץ 7
יריב לוין
צילום: פלאש 90

פרשת הפרובוקציה המשטרתית סמוך ליישוב כוכב השחר ממשיכה לעורר הדים.

האירוע החל בפעילות יזומה של המשטרה, שבמסגרתה הגיעו ערבים ובלש משטרה מחופש לערבי לאזור כוכב השחר במטרה לגרום לתושבים לסלקם מהמקום.

במקום אכן התפתח עימות כלשהו בין חלק מהאנשים שהגיעו למקום ובין הרועים והבלש המחופש לערבי. בעקבות העימות נעצרו חמישה תושבים, שחלקם עדיין במעצר.

לטענת המשטרה החבורה תקפה את הערבים והבלש, אולם עורכי הדין דוד הלוי ועדי קידר, אשר מייצגים את העצורים מטעם ארגון 'חננו', אומרים כי בסרטון שצולם על ידי המשטרה נראה כי חמשת העצורים לא השתתפו בתקיפה. לפי הסברם של החמישה, הם הגיעו למקום לבדוק את התקרבות הערבים החשודים, מתוך חשש שמדובר בגניבת עדר צאן של גבעה סמוכה.

לפני כשבוע הוגשו נגד החמישה כתבי אישום בגין עבירות של תקיפה ממניע גזעני, ניסיון תקיפה ותקיפה בנסיבות מחמירות. חלק מהנאשמים נשלחו למעצר בית מחוץ לאזורי יהודה ושומרון, במרחק רב מביתם וממקורות פרנסתם, וחלק אחר ממתין במעצר לתסקיר שירות המבחן בעניינם.

עו"ד דוד הלוי מסר בתגובה להגשת כתב האישום כי "כתב אישום זה מוטב שלא היה מוגש. מדובר בכתב אישום שכל כולו יצירה מלאכותית של משטרת ישראל שנוקטת בפרובוקציות מסוכנות ומיותרות ללא כל הסבר מניח את הדעת. בעבר כבר נמסר על ידי השר לביטחון פנים כי התנהלות מעין זו לא תישנה".

לדבריו, "כל הניסיון לצבוע את האירוע כאילו התרחש מתוך מניעים גזעניים הוא חסר כל אחיזה במציאות. דווקא פעילות של המשטרה מן הסוג הזה, המכוונת נגד ציבור מסוים בלבד, היא זאת שלוקה באפליה חמורה. אני תוהה האם המשטרה הייתה מעזה לשלוח שוטרים מחופשים למתיישבים להתהלך בסמיכות לכפר ערבי".

 "ניסיון להכתים את המתנחלים"

בעקבות הפרובוקציה והביקורת הציבורית, פנה השבוע ח"כ יריב לוין (ליכוד) לשר לביטחון פנים. "הובא לידיעתי כי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה התרחש אירוע חריג בשכונת מעלה שלמה ביישוב כוכב השחר", כתב לוין ביחס להפעלת המסתערבים נגד התושבים.

"פעילות משטרתית מן הסוג הזה בסמוך ליישובים עלולה ליצור בלבול, לסכן את חיי השוטרים ותושבי האזור ולהביא חלילה לטעות בזיהוי", הוסיף לוין ודרש גיבוש נהלים ברורים בנושא. "אבקש את התערבותך על מנת לבדוק את פרטי המקרה, לגבש נהלים ברורים ולהפיק לקחים על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

במקביל לכך, המחאה בעקבות האירוע הולכת ומתרחבת, לאחר שמזכירות היישוב כוכב השחר הודיעה על הקפאת הקשרים עם המשטרה וכ‑150 מתושבי היישוב ערכו הפגנה מול משטרת בנימין. בהפגנה קראו התושבים למשטרה להימנע מפרובוקציות מסוג זה. בין המשתתפים בהפגנה היו גם ראש מועצת בנימין ויו"ר מועצת יש"ע אבי רואה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' ועוד.

רואה אמר במהלך ההפגנה כי "אנו עומדים מול מבנה המשטרה, מקום בו מתנהלות ישיבות סדורות שמהן יוצאים שיתופי פעולה על מנת לטפל באופן הנכון והראוי במה שמתרחש ביישובי המועצה, הן בדברים החיוביים והן בדברים השליליים. אני מצפה שלא יינקטו פעולות חד צדדיות נגד תושבינו. אנו מצפים ודורשים שיתוף פעולה ללא שימוש בדרכים כמו מה שהתרחש בכוכב השחר".

חבר הכנסת סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את התנהלות המשטרה כלפי המתיישבים: "זו בושה וחרפה הדרך שבה מתנהלת משטרת ישראל כלפי ציבור המתיישבים. גם כאן, בהפגנה של 200 איש, אנו מתוצפתים ומצולמים על ידי המשטרה, כאילו מדובר בציבור בעייתי ואלים".

סמוטריץ' ציין כי "יש עדיין גופים וגורמים שלא הפנימו שיש כאן ציבור גדול שאוהב את המדינה ותורם לה בכל מיני דרכים. במקום שמשטרת ישראל תעשה את עבודתה היא נטפלת לציבור שקט, משתמשת בכלים בזויים, מתחפשים לערבים וכל זאת כדי ליצור פרובוקציות בשטח ומעצרי שווא. אלו כלים שמשתמשים בהם מול אחרוני ארגוני הפשיעה והטרור. אמנם כרגע אין שר לביטחון פנים, אך אני אדרוש את התייחסות המשרד לעניין ואעמוד על כך שהפעולות הללו ייפסקו לאלתר".

נציג ועד כוכב השחר, שמעון רחמים, הסביר את החלטת הוועד לנתק את כל הקשרים עם משטרת ישראל בעקבות האירוע, "זו בושה וחרפה למשטרת ישראל. אני מזמין את משטרת ישראל לבוא ולהתחפש למתנחלים ולהיכנס לכפר הסמוך, ולראות איזו תגובה יקבלו שם. לתושבי כוכב השחר מעולם לא היה עימות או חיכוך עם ערביי האזור, מה גם שאין כפר סמוך ליישוב. זו פעולה מבישה ונלוזה של משטרת ישראל, והכול כדי להכתים את הציבור ולהציג כאילו היא עושה את עבודתה בשטח".