מחוכמתו של הרב קוק

האם אתם כבר מכירים את כל אמרותיו של הרב אברהם יצחק קוק זצ"ל? יכולים לצטט כל פסקה שנבקש? כדאי שתבדקו שוב.

ישי קרוב , י"א באייר תשע"ה

מחוכמתו של הרב קוק  -ערוץ 7
האיר את התהליך ההולך ומתקדם של שיבת ציון, באורה של גאולה. הראי"ה קוק זצ"ל
מתוך המאגר

התום והיושר
מחוכמתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק
סדרה בעריכת תמי הלוי,
הוצאת דני ספרים,
173 עמ'.

"התום והיושר" הוא ספר ראשון בסדרת "אמרות טהורות"- מחוכמתם של גדולי ישראל, אך אין ספק שהוא מציב רף גבוה להמשך הסדרה.

זהו ספר כיס אלבומי בכריכה קשה, בו בכל עמוד מופיעה אימרה אחרת של הרב. לאלו מביניכם שלא יודעים לשלוף את המשפט המתאים, או לפתוח דבר תורה ב"כמו שאומר הרב ב'עין איה' דף י''ב..." הספר יכול מאוד לסייע כדי להיחשב כברי סמכא בתחום.

יש בשוק כבר כמה סוגים של מקבצים קצרים מתורת הרב, אך הציבור אינו שבע, בכל מקבץ מתגלים דגשים אחרים גם אם הרוח היא אותה רוח ובזה אולי כוחה של תורת הרב - שגם מי שאינו מצוי בה לעומק, יוכל לקרוא רק פסקה קצרה ולהתבשם מהרוח הגדולה, מהעברית הצחה ומהניסוח המדוקדק.

אין ספק שהרב התייחס לשלל נושאים, כמו רוח ונשמה, טבע ובריאה, שמחה ושלום. בספר מקובצות האמרות, ללא פרקים המכוונים לנושא מסוים, ובדפדוף מהיר תוכלו לעיין באמרות מתחומים מגוונים, אם כי חבל שאין מפתח או תוכן שיוכל לכוון, או מיון ברור לעין לצורך העיון המקומי.

בסוף הספר ישנם "פרקי חיים" ובהם ההיסטוריה של קורות חייו של הרב קוק, יחד עם מובאות מדבריו באותה תקופה, המבטאים יפה את הלך רוחו בהתאם לאירועים שחווה. חלק זה נכתב ע''י הרב אלחנן שרלו, ר''מ בישיבת עתניאל ונראה כי נכתב בהשקעה ובכובד ראש.

ונראה כי תקוותו של הרב מספר אורות אכן מתקיימת, כפי שהיא מופיעה בציטוט האחרון: "צדיקים גדולים צריכים להתפלל שיתמשך אור נעם ה' בכל החכמות והלשונות, באופן שמכל מקום יופיע כבוד ה' ומכל מקום יפוצו קרני אורה של תורה".