יחגגו את 'חג הניצחון' במחנה ההשמדה

לקראת ציון 'חג הניצחון' ייצאו למחנה ההשמדה אושוויץ כ-550 צעירים יהודים מעשרות ערים בכל רוסיה.

חיים לב - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ה

אנשים חוזרים משם הרבה יותר רגישים. מצעד החיים באושוויץ
אנשים חוזרים משם הרבה יותר רגישים. מצעד החיים באושוויץ
יוסי זליגר

ביום ראשון הקרוב ייערך כינוס זיכרון במחנה ההשמדה אושוויץ, בהשתתפות כ-550 צעירים יהודים מרוסיה, בראשות רבה של רוסיה הרב לאזאר, מייסד ארגון ה'יורו סטארס', במסגרתו לומדים מאות צעירים יהודים בעשרות ערים ברוסיה.

כינוס זה הוא מרכזו של מסע חיים מיוחד לאירופה לקראת התשיעי במאי, שיחול בעוד כשבוע וחצי, בו כל חבר העמים בכלל ורוסיה בפרט, תחגוג ותציין את "דעיין פאבעדא" (חג הניצחון), היום בו לפני שבעים שנה נכנסו כוחות צבא האדום לתוככי ברלין וכבשו אותה, ובכך עצרו את המשך פעילותה של מכונת ההשמדה הנאצית והביאו לסיום מלחמת העולם השנייה.

לקראת תאריך זה, תחת הכותרת "נזכור", ייצאו ביום שלישי ורביעי בכמה טיסות ממוסקבה לפולין, כ-550 צעירים יהודים מעשרות ערים בכל רוסיה, יחד עם רבני ושלוחי חב"ד בערים אלו - למסע מיוחד אל מחנה ההשמדה אושוויץ, מסע של התחזקות ומחויבות להמשך חיים יהודים על פי התורה והמצוות.

אל הצעירים היהודים תצטרף אוד מוצל מאש, הניצולה בריינדל פלשיימן, שחוזרת לראשונה אל המקום ממנו ניצלה לפני שבעים שנה.

פליישמן, שזכתה להקים דור של צאצאים, ובהם כמה עשרות נכדים ונינים שנמצאים בשליחות קודש ברוסיה, ניאותה לבקשה להראות דוגמה יהודית חיה לאותם מאות צעירים יהודים.

במהלך המסע המיוחד, יבקרו מאות הצעירים והרבנים המלווים בסופרמרקט הכשר בפריז, בו נרצחו לפני מספר חודשים ארבעה יהודים. המבקרים יקנו במקום מצרכים כשרים, יחזקו את יהודי העיר וישבתו בה.