פסטיבל ישראל - בירושלים

ארבעה שבועות בירושלים בדגש על התופעות התרבותיות המרתקות מהארץ ומהעולם.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ד באייר תשע"ה

פסטיבל ישראל מציג מידי שנה, תכנית אמנותית שמספקת מבט אל העשייה התרבותית המרתקת ביותר בארץ ובעולם ובעיקר מופעים המסמלים מגמות חדשות בעשייה האמנותית.

השנה, מרחיב הפסטיבל את היריעה ומקיים במסגרתו מספר כנסים וסדנאות מקצועיות עם יוצרים מרחבי העולם.

השנה יוצגו על בימות הפסטיבל מופעים מגרמניה, צרפת, פינלנד, אוסטריה, צ׳כיה, רומניה, איטליה, בלגיה, בולגריה, קנדה, ארה״ב, סין וכמובן ישראל.

אירועי הפסטיבל יתקיימו ברחבי ירושלים, אתריה, אולמותיה וחללים מיוחדים: בריכת הסולטן, מוזיאון מגדל דוד, תיאטרון ירושלים, מוזיאון ישראל, מתחת לגשר המחבר בין שכונת הקטמונים בית צפאפא ושכונת פת, מתחם התחנה הראשונה, חצר הקונסוליה הצרפתית, מרכז עדן תמיר בעין כרם, אולם הקונצרטים ימק"א, בית שמואל, תיאטרון החאן, בית מזי"א, הצוללת הצהובה, מרכז ז'ראר בכר ואולם לאו מודל.

התכנייה האמנותית של הפסטיבל תודפס ותפורסם לראשונה בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית.

יו"ר ההנהלה הציבורית דני הלפרין: "במשך שנות קיומו של פסטיבל ישראל הוא משמש במה ליצירה אנושית, ועל במתו הופיעו גדולי האמנים בארץ ובעולם וכן נחשפו לראשונה יצירות שהפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית. אמנים מכל העולם וישראל מצאו בפסטיבל מדי שנה ושנה קהל סקרן, אוהד ונלהב לפסטיבל.

השנה, נכנסו לתפקידם מנכ"ל חדש: איל שר והמנהל האמנותי איציק ג'ולי שיצקו בתוכנית הפסטיבל את תפיסתם וחזונם הכוללים שאיפה להציג את המגמות העכשוויות בעשייה התרבותית העולמית והישראלית, ושאיפה להפוך את הפסטיבל למקום בו מתקיים דיאלוג מקצועי בנושאי תרבות ודיאלוג בין הקהל לבין היוצרים. הפסטיבל הוא שונה ומסקרן ומאפשר מפגש עם הפקות מיוחדות שלא ניתן לראות בהיצע התרבותי השוטף במשך השנה".

מנכ"ל הפסטיבל איל שר על הפסטיבל: "פסטיבל ישראל הוא פסטיבל רב תחומי וותיק ובעל מוניטין, המציג הפקות איכות בתחומי המחול, המוזיקה, התיאטרון והפרפורמנס מרחבי העולם, כמו גם הפקות מקור מישראל ומופעי חוצות פתוחים לקהל הרחב. לאחר שנים רבות בהן היה פסטיבל ישראל במה מרכזית למופעי איכות מן העולם, התרחב עם הזמן השפע התרבותי ועל הפסטיבל לגבש מאפיינים אמנותיים חדשים שישמרו את ייחודו תוך שהם מציבים יסודות מוצקים להמשך צמיחתו כאירוע חשוב ורלוונטי בנוף התרבות שהתפתח מסביבו.

מה בפסטיבל?

הפסטיבל יפתח במופע של שלום חנוך, עם יציאת אלבומו החדש והמשובח, "המקרה והטעות". חלוץ הרוק הישראלי יארח לצידו, תחת כיפת השמיים בבריכת הסולטן, את ענקי המוסיקה הישראלית ברי סחרוף, דני סנדרסון ויהודה פוליקר, שיביאו עמם את היכולות הכובשות שלהם אל תוך מגרש היצירה האישי שלו.

תיאטרון החאן יעלה בפסטיבל את הבכורה העולמית של "כנרת כנרת", על פי המחזה הראשון שכתב ענק השירה העברית נתן אלתרמן. ההצגה, מביאה את סיפורם של חבורת צעירים המתיישבת באזור הכנרת ב-1912 כדי לבנות עולם חדש וטוב יותר, ומתמודדת עם קשיים כלכליים, תאונות, להט אידיאולוגי, וסערות יצרים.

פסטיבל מרכז הבמה השישי בניהולה האמנותי של הכותבת והבמאית אורי אגוז, יציג תשע מונודרמות חדשות שהן עיבודים ליצירות ספרותיות, מחזות ישראלים מקוריים ומחזות מתורגמים. הפסטיבל מהווה פסיפס אמנותי ישראלי אישי, אוניברסלי המאפשר מבט חודר על החברה בה אנו חיים. (פירוט המונודרמות- בספר העיתונאים). (1-14.6.2016, אולם ליאו מודל, מרכז ז'ראר בכר). הסדרה מופקת בשיתוף מרכז ג׳ראר בכר ובתמיכת הקרן לירושלים.

במוזיאון ישראל במופע מותאם חלל, תעלה הלהקה את העבודה In Plain Site המדגישה את מקומה של טרישה בראון כאחת מהחלוצות שהפכו את העולם לבמה באמצעות מופע "קרוב" ובלתי אמצעי המחבר בין הקהל לעולמה העשיר. (12-13.6.2015 מוזיאון ישראל).

מוסיקה בפסטיבל- מזוהר ארגוב ועד אנסמבל מודרן ועד צ'ייקובסקי

במוזיאון מגדל דוד, יציג הפסטיבל את ״בדד״- מסע לדמותו ושיריו של זוהר ארגוב. במופע בניהולו המוסיקלי של רע מוכיח יופיע ונינט טייב, שי צברי, רביד כחלני, אבישי כהן ואנסמבל רע מוכיח.

במלאת 400 שנה לספר "דון קיחוטה" מאת סרוואנטס, חוברים אנסמבל מיתר והשחקן והיוצר דורון תבורי לטקסט של סרוונטס ולהפקה הייחודית :"דון קיחוטה - כרוניקה של מלחמה אבודה".

מופע נוסף המותח את גבולות הקונצרט, הוא "צומת רפידים", אופרה שופעת דרמה ותיאטרליות מאת המלחינה מרגרט וולף.

מעולם רחוק יותר, מסין, תעלה ההפקה המוסיקלית בימתית "הרים נשגבים ומים זורמים" של אנסמבל Jun Tian Yun He.

לחובבי המוסיקה הקלסית יציע הפסטיבל אירועים פסטיבליים שבמרכזם יצירות מהרפרטואר הקלסי האהוב והמוכר עם מבצעים בולטים מדור העתיד.

פסטיבל ישראל לילדים

פסטיבל ישראל ממשיך את שיתוף הפעולה עם מדיטק חולון לקיום פסטיבל ישראל לילדים בירושלים ובחולון.

השנה יעלו בירושלים ובחולון בכורות להפקות המדיטק ובמרכזן הנושא המגדרי וילדות גיבורות המשנות מציאות: "לא דובים ולא יער", מחזה מוסיקלי מאת ובבימויו של אלי ביז'אויי, בהשראת "זהבה ושלושת הדובים". גרסה המספקת את התשובה המפתיעה לשאלה שלא נשאלת בסיפור המקורי- מי היא בעצם זהבה וכיצד נקלעה לבית משפחת הדובים, וההצגה "מושלמת" העוסקת ביחס נערות לדימוי הגוף בעיבוד מקורי של נעה לזר-קינן ויעל טילמן ל"נערות בלחץ", מיצירותיה האהובות של ג'קלין ווילסון, סופרת הילדים הבריטית עטורת הפרסים.

כחלק מאירועי פסטיבל ישראל לילדים יתקיים בירושלים, הכנס השנתי של המדיטק, בנושא "אמנות לילדים" שיוקדש השנה, לנושא המגדר ולקשר בינו לבין חינוך ואמנות לילדים.

המרחב הציבורי והעירוני- אירועים ומופעים בלתי אמצעיים המחברים קהל, קהילה ואמנים.

פרויקט "נקודת המפגש"- באסטת האבטיחים, יוזמה של קבוצת מוסללה, יתקיים מתחת לגשר, בין שכונות הקטמונים, פת ושכונת בית צפאפא. במקום יוקם כחודש לפני הפסטיבל מבנה זמני, על ידי צוות סטודנטים לאדירכלות בהנחיית אדריכל כריסטופר ברליאב.

במהלך הפסטיבל יתקיימו באתר מפגשים קהילתיים ויתקיימו פעילויות תרבות בניהולו האמנותי של מתן ישראלי מקבוצת מוסללה. הפרויקט משתתף גם בתוכנית ״מסילה מוזיקלית בדרך מילטון״ שבוע של מופעי מוזיקה פתוחים לקהל הרחב. על

פסטיבל ישראל ה-54 יתקיים  בין התאריכים 28.5.2015 - 24.6.2015 ברחבי ירושלים.