עימותים
עימותים צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ח"כ ד"ר אברהם נגוסה (ליכוד) דורש מהממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הטיפול ביוצאי אתיופיה במדינת ישראל.

"הזעם מוצדק והמחאה לגיטימית, אני מבקש לעשות הכל ללא אלימות ובצורה חוקית עם איפוק משני הצדדים. אלימות היא לא דרכנו ", אמר נגוסה לערוץ 7 בעקבות הפגנת בני העדה בשבוע שעבר ולקראת ההפגנה הצפויה היום.

"אנחנו לא נוותר עד אשר נמגר את התופעה של אלימות משטרתית כלפי יוצאי אתיופיה וכלפי כל אזרח במדינת ישראל", הוסיף נגוסה, "אי אפשר שבמדינה ישראל חייל עם מדי צה"ל יקבל מכות באכזריות, לא יכול להיות. נמשיך להיאבק עד שהגזענות תעלם, אני קורא למשטרה לעשות בדק בית ולנהוג לפי החוק".

נגוסה הסביר כי תופעת הגזענות לא קיימת רק במשטרה אלא גם במסגרות נוספות בחברה הישראלית, "יש הרבה תופעות של גזענות כלפי יוצאי אתיופיה, בחינוך, בעבודה וכמעט בכל מקום אבל אנחנו צריכים להבין שאנחנו חברה אחת, יש לנו מדינה אחת היא מדינת ישראל ועלינו לשמור אותה באחדות ושוויון. אני בכנסת ישראל יחד עם חברי לסיעת הליכוד וכלל סיעות הבית הלחם למען יוצאי אתיופיה".

נגוסה קרא לראש הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הטיפול ביוצאי אתיופיה במדינת ישראל, "אני חושב שגם ראש הממשלה מבין שנעשו פה כשלים בטיפול ביוצאי אתיופיה ואני מקווה שוועדה כזאת שתקום תצליח לשקם את המצב ולהרגיע את המצב ויפה שעה אחת קודם".

לדברי נגוסה, כיום יש 137 אלף יוצאי אתיופיה וראוי שיהיה להם נציג לא רק בכנסת אלא גם בממשלה, "רוב החברה הישראלית מסכימה כי המחאה צודקת ועל הממשלה לטפל בנושא. אני לא רוצה לנצל את המצב אבל עם ראש הממשלה ייתן לי אחריות אני אשמח למגר את התופעה אבל את השיקולים אני משאיר לראש הממשלה".

לסיום אומר נגוסה, "אני חושב שלהבדיל מעולי רוסיה וברית המועצות לנו אין אנשי מפתח במקומות במרכזיים במדינת ישראל ואין לנו השפעה פוליטית, לנו אין שר חוץ או שר הקליטה. זה נכון שיוצאי אתיופיה צריכים יותר לעשות מאמצים אבל אנחנו לא אשמים ולא מקבלים עלינו את האחריות. האחריות היא על המערכות והמוסדות במדינה שלא נתנו לנו הזדמנות כדי שנהיה חלק בחברה הישראלית".