ראש המחלקה לחקירות שוטרים, אורי כרמל, הודיע היום (שלישי) לבני משפחתו של ח'יר אלדין חמדאן מכפר כנא, כי החקירה נגד השוטרים שירו בו תיסגר.

את ההודעה קיבלו עורכי הדין של המשפחה בפגישה עם ראש מח"ש. עורכי הדין מצידם תבעו להגיש כתבי אישום נגד השוטרים שנחקרו.

ההחלטה על סגירת התיק התקבלה במחלקה, על דעת פרקליט המדינה, וזאת בעילה של חוסר אשמה.

ממח"ש נמסר, כי במסגרת חקירת התיק נערכו פעולות חקירה רבות שכללו תפיסת סרטוני מצלמות אבטחה וניתוחם; איתור ותפיסת ממצאים וראיות בזירת האירוע; ביצוע שחזורים; קבלת חוות דעת מומחים וגביית עדויות ממעורבים ועדי ראייה, בהם תושבי הכפר ובני משפחת חמדאן; כל אלו במטרה להגיע לחקר האמת.

מממצאי החקירה עולה כי מדובר באירוע בו הגיע צוות שוטרי יס"מ לכפר כנא, על מנת לבצע מעצרו של חשוד בידוי רימון. במהלך ביצוע המעצר, החל צעיר אחר (ככל הנראה חמדאן) להתעמת עם השוטרים מחוץ לביתו של החשוד, סירב להוראתם לעזוב את המקום ואף התקרב אליהם במטרה לתקוף אותם. משום כך, הדף אותו אחד השוטרים ומשהדבר לא עזר, רוסס הצעיר ע"י שוטר אחר בגז פלפל.

עוד עולה מממצאי החקירה, כי לאחר ביצוע מעצרו של החשוד, עזבה הניידת את המקום כשהחשוד העצור בתוכה, בדרכה לביתו של חשוד נוסף בידוי רימון. הניידת טעתה בדרכה והגיעה שוב לקרבת בית החשוד העצור. או אז החל חמדאן לרוץ לעבר הניידת, כשהוא יחף, ובידו סכין מטבח גדולה, שאורכה 29 ס"מ, בעודו קורא קריאות "אללה-אכבר".

חמדאן היכה בסכינו מספר פעמים על חלונות הניידת וניסה לפתוח את דלתותיה. בעקבות כך פתח אחד השוטרים את דלת הניידת וביצע ירי באוויר על מנת להרתיע אותו. חמדאן לא נרתע והתנהגותו אף הסלימה עת שב והכה בסכינו בחלון הדלת ממנה בוצע הירי באוויר.

בשלב זה יצא שוטר מהניידת לעבר חמדאן. השוטר יצא עם אקדח שלוף, והמנוח צעד מספר צעדים לאחור בעודו אוחז בסכין הגדולה בידו, כשהוא מסרב להיענות לקריאותיהם החוזרות של השוטרים להירגע ולהרפות מהסכין.

בד בבד, הוציא השוטר הנהג את גופו אל מחוץ לניידת וכיוון את אקדחו לחמדאן. לטענת השוטר הנהג, הוא סבר שחברו המצוי מחוץ לניידת עלול להיפגע מחמדאן החמוש בסכין, סברה שהייתה מבוססת על כך שהמנוח התנהג באירוע כאחוז אמוק, על כך שירי באוויר שנורה בסמיכות רבה אליו לא הרתיעו ועל כך שהמנוח היה מצוי בקרבה רבה לשוטר החשוף כשבסכין הארוכה עודנה בידה, והוא אינו מרפה ממנה, ולכן הוא ירה בחמדאן ירייה אחת, בעקבותיה הוא התמוטט ובהמשך נפטר.

מעדויות הנוכחים בניידת, בהם גם קרוב משפחתו של חמדאן, וניתוח גלי הקשר של המשטרה ושל מגן דוד אדום, עלה גם כי לא נפל כל פגם בפעולת פינויו של חמדאן מהזירה והעברתו לטיפול רפואי באמבולנס של מד"א, ומשם לבית החולים וכי אלה נעשו במהירות האפשרית.

במח"ש מציינים בהקשר זה דברים שנאמרו מפי השופט שהם בבג"צ 143/12 ג'ילאני נ' מ"י בכל הנוגע להפעלת שיקול הדעת על ידי אנשי בטחון במצב מעין זה, לפיהם, "אל לנו לבחון את פעולותיהם של אנשי כוחות הביטחון במצבי לחימה, בגדרם נשקף סיכון ממשי לחייהם ולשלומם, באופן תלוש מהסיטואציה המיוחדת בה הם פעלו".

"דברים אלה נכונים כלשונם לענייננו. מדובר באירוע שארך שניות ספורות בלבד ושבמהלכו תקף המנוח את הניידת כאחוז אמוק. ירי באוויר לא הרתיע את התוקף. בנסיבות אלה טענת השוטר היורה כי ירה במנוח כדי לנטרל אפשרות של פגיעה אפשרית בחברו שעמד במרחק קצר מאד מהתוקף, הינה סבירה, ולמצער לא ניתן יהיה לסתור אותה ברמת הודאות הנדרשת במשפט פלילי", אומרים במח"ש.

"ניתוח הראיות לצורך קביעת המצב העובדתי בשטח, ויישום והחלת הכללים המשפטיים הנוהגים, מעלה כי הירי שבוצע, מקים ליורה, לכל הפחות בהיבט הסובייקטיבי, את סייג ההגנה העצמית, ומלמד כי בנסיבותיו המיוחדות של האירוע, לא דבק חשד סביר לאשם פלילי בשוטר היורה, שפעל בדוחק השעה, בסיטואציה מורכבת, וקיבל החלטה מהירה באירוע מתגלגל שנכרך בסכנת חיים, אשר ארך כולו שניות ספורות", הוסיפו במח"ש.