לפיד ממשיך לאיים

יו"ר "יש עתיד" מאיים על נתניהו לפנות לבג"ץ אם יבטל את החוק המגביל את מספר השרים ל-18. "זלזול בציבור וברשות המחוקקת", כתב לפיד.

עדו בן פורת , ט"ז באייר תשע"ה

לפיד בהפגנת יש עתיד
לפיד בהפגנת יש עתיד
צילום: אלעד גוטמן

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד פנה היום (חמישי) במכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ויצא כנגד כוונתו להגדיל את מספר השרים בממשלה בניגוד לחוק יסוד הממשלה שנחקק לפני כשנה ומגביל את גודל הממשלה ל-18 שרים.

"אני מתרשם כי גמלה בליבך ההחלטה לשוב לממשלה מושחתת כדוגמת הממשלה ה-32 בראשותך, אשר בשיאה מנתה כשלושים שרים ותשעה סגני שרים. ממשלה בזבזנית, לא יעילה, המבוססת על שוחד פוליטי", כתב לפיד.

במכתבו הדגיש לפיד בפני נתניהו כי הניסיונות לשנות את החוק רק לשם צרכים פוליטיים הם זלזול בציבור וברשות המחוקקת. "אדוני ראש הממשלה, אני מודיע לך בקול צלול ובהיר, זו תופעה המזלזלת בציבור הרחב, ולכן אפעל בכל כוחי בכדי למנוע זאת ממך".

לפיד ציין בפני נתניהו כי על פי החוק שהעבירה 'יש עתיד' בכנסת הקודמת לא ניתן לשנותו אלא ברוב של 70 חברי כנסת וכי כל ניסיון שלו לעקוף את החוק  כדי להגדיל את הממשלה ייעצר על ידי פנייה לבג"ץ. "אני מסב את תשומת ליבך, לשריון המופיע בסיפא של סעיף 5, אשר מחייב שינוי ברוב של שבעים חברי כנסת לפחות.

"כמו כן, ככל שתחליט לבצע את הפגיעה בחוק באמצעות הוראת שעה, אני מפנה את שימת ליבך להלכה המשפטית הקובעת, כי לא ניתן לשנות חוק יסוד בהוראת שעה, לאור המדרג הנורמטיבי של הוראת שעה. שימוש בכלי של הוראות שעה, המשנה מהותית חוק יסוד, מעורר קשיים לא מבוטלים בכל הנוגע לפיקוח הפרלמנטרי על הממשלה ומחליש את הכנסת אל מול הממשלה".

לפיד הודיע לראש הממשלה כי במידה ויחליט להגדיל את מספר השרים בממשלה, בכוונת 'יש עתיד' לפנות לבג"ץ. "לאור כל האמור לעיל, הריני להודיעך כי ככל ותחליט להקים ממשלה מנופחת ומושחתת בניגוד לחוק היסוד, בכוונתי לפנות בעתירה לבג"ץ, על מנת שאזרחי ישראל העובדים ומשלמים מיסים, יקבלו את הממשלה לה הם ראויים, ממשלה רזה ויעילה".