חמאס מתאמן בהטסת טיסני חבלה

הזרוע הצבאית של חמאס מגייסת לשורותיה סטודנטים פלשתינים הלומדים במלזיה, לאימונים בטיסני חבלה לצורך ביצוע פיגועי טרור.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ה

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: דורון הורביץ. פלאש 90

דו"ח מיוחד של מרכז המידע למודיעין ולטרור מציג שורת נתונים אודות גיוס מחבלים פלשתינים במלזיה לטובת פעולות טרור בשירות חמאס.

הדו"ח מספר כי בשנה האחרונה נחשפו שני מקרים בהם אותרה פעילות הזרוע הצבאית של חמאס במלזיה:

לאחרונה נחשף, בעקבות הגשת כתב אישום נגד וסים קואסמה, תושב חברון, כי הוא גויס ע"י הזרוע הצבאית של חמאס במלזיה יחד עם סטודנטים פלסטינים נוספים מיהודה ושומרון הלומדים שם. קודם לכן נחשף, במהלך מבצע "צוק איתן", בעת חקירתו של פעיל צבאי של חמאס, שנשבה ע"י צה"ל באזור ח'אן יונס, כי הפעיל גויס לזרוע הצבאית של חמאס ונשלח למלזיה, בקבוצה של עשרה פעילים, לאימון בהטסת מצנחי רחיפה לשם ביצוע פיגוע בישראל.

 להערכת אנשי מרכז המידע פעילות חמאס במלזיה מתבצעת בהעלמת עין של השלטונות המקומיים, או אף באישורם. זאת על אף שממשלת מלזיה וחמאס הכחישו את הידיעות בעניין זה, שפורסמו בישראל.

מוסיפים אנשי מרכז המידע ומציינים כי מכתב האישום שהוגש נגד וסים קואסמה, עולה כי חמאס מקיימת פעילות חברתית ותרבותית ענפה בקרב הסטודנטים הלומדים באוניברסיטה האסלאמית העולמית במלזיה.

פעילות זאת מתבצעת ע"י סטודנטים ומרצים פלסטינים המשתתפים בועדות המונחות ע"י חמאס (ועדת תרבות, ועדת דעווה וכו'). מהמקרה של וסים קואסמה עולה, כי פעילות חברתית ותרבותית זאת מנוצלת גם לפעילות חשאית, במסגרתה מגויסים פעילים לזרוע הצבאית של חמאס, נשלחים לקורס בתורכיה (על חשבון חמאס), מקבלים מחמאס סכומי כסף ומשוגרים ליהודה ושומרון.

על פי ההערכות גורמי הביטחון בישראל בדרך זאת גויסו בשנים האחרונות כארבעים סטודנטים פלסטינים לשורות הזרוע הצבאית של חמאס.

על אימון פעילים צבאיים במלזיה בהטסת מצנחי רחיפה כותבים אנשי המרכז: "בליל 21-20 יולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן" עצר כוח צה"ל באזור קרארה (ח'אן יונס) פעיל חמאס, אשר שרת ביחידה מיוחדת של גדודי עז אלדין אלקסאם. בחקירתו מסר הפעיל, כי הוא גויס לזרוע הצבאית של חמאס בשנת 2007. לאחר כשלוש שנים בהן שירת בזרוע הצבאית, הוא צורף לכוח מיוחד, אשר נשלח למלזיה לאימונים בהטסת מצנחי רחיפה, במסגרת קבוצה שמנתה כעשרה פעילים מגדודים שונים ברצועה".

מהחקירה עלה כי "הפעילים התאמנו במלזיה במשך כשבוע בהטסת מצנחי רחיפה לקראת ביצוע פיגוע חדירה לישראל. לכששב הפעיל לרצועת עזה הוא זומן, יחד עם שאר הפעילים, לאימון נוסף ברצועה. כל הפעילים הוזהרו לשמור על חשאיות ולא לדבר על נושא מצנחי הרחיפה. בשנת 2014 הוא זומן לאימון נוסף במצנח רחיפה, שהתקיים ברצועה. השתתפו בו עשרת הפעילים שהתאמנו במלזיה, אשר התאמנו על מצנח רחיפה יחיד".

בדו"ח המדובר מציינים אנשי מרכז המידע כי מלזיה הרשמית הכחישה בזמנו את הפרסומים בתקשורת לפיהן היא מאמנת פעילי חמאס על אדמתה. סגן שר הפנים המלזי טען שמלזיה מעולם לא ארגנה אימונים צבאיים חשאיים לפעילי חמאס או לאיזה שהיא קבוצה מחוץ למדינות עימן יש לה הסכמים רשמיים. עוד מציינים שם כי גם בחמאס פורסמה הכחשה. בהודעה לעיתונות מטעם הזרוע הצבאית נאמר, כי ההאשמות הן שקריות ומטרתן לחבל בתמיכה הבינלאומית בפלסטינים ולהשפיע על עמדותיה של מלזיה בנושא הפלסטיני.