השבעת הממשלה עשויה להידחות ביום נוסף

בעקבות עתירת 'יש עתיד' נגד ההחלטה להגדיל את הממשלה צפויה השבעת הממשלה להתבצע רק ביום חמישי. משפטנים: בג"ץ לא יתערב בהחלטה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"ה

נתניהו בישיבת הממשלה. היום
נתניהו בישיבת הממשלה. היום
צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

השבעת הממשלה עשויה להידחות ביום נוסף ולהתקיים רק ביום חמישי. זאת לנוכח העתירה שהוגשה נגד הגדלת הממשלה.

על פי הערכות במידה ואכן יאושר מהלך הרחבת הממשלה ותידחה העתירה הרי שהדבר יתרחש רק ביום רביעי וההשבעה עצמה תבוצע ביום שלמחרת. משפטנים מעריכים כי בג"ץ לא יתערב בהחלטה ולא יורה על ביטולה אלא לכל היותר ימתח ביקורת על ההליך המהיר בו הוגשה הצעת החוק.

נזכיר כי דברים ברוח זו אמר המשפטן פרופ' אביעד הכהן, דקאן המרכז האקדמי 'שערי משפט' שהזכיר את דחיית העתירה הקודמת שהוגשה על ידי סיעת 'יש עתיד' נגד מינוי של חבר הכנסת ליצמן לתפקיד סגן שר הבריאות. לדבריו בית המשפט בדרך כלל אינו מתערב בהכרעות מסוג זה, אלא לכל היותר מביע ביקורת על ההליך. עם זאת העיר פרופ' הכהן כי אין ביטחון מלא שאכן גם הפעם בית המשפט יסייג את תחומי הכרעותיו.

כאן המקום לציין את תגובת התנועה למשילות ודמוקרטיה אודות העתירה שהוגשה ע"י 'יש עתיד'. בתגובה זו נקבע כי "פניה שכזו אינה מתפקידם של חברי כנסת. כנבחרי ציבור, המייצגים את רצון בוחריהם וכחברים בכנסת ישראל, אם הינם סבורים שהמצב החוקי הנוכחי דורש תיקון, ביכולתם ובסמכותם לפעול לשינוי המצב באמצעות תיקון החוק.​ יש להצר על כך שנבחרי ציבור מפנים סוגיות חשובות הראויות לטיפול ולדיון ציבורי לידי גורמים שיפוטיים".

"בית המשפט העליון מקבל פניות רבות לטיפול בנושאים שאינם בסמכותו, ויש בפניות אלה פגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות, החלשת המערכת הנבחרת וטשטוש תפקידי הרשות השופטת. ראוי להזכיר את דבריו של השופט גרוניס שהתבטא בעניין עתירות חכי"ם לבג"ץ אך לאחרונה, ולדבריו "התופעה שבמסגרתה החלו חברי כנסת לפנות באופן תדיר לבתי המשפט כ"עותרים ציבוריים", בהחלט מעוררת דאגה" ".