פתיחת הכנס
פתיחת הכנס צילום: ששון תירם

כנס בינלאומי בנושא אבטחת התחבורה הציבורית, באוטובוסים וברכבות, נפתח היום (שני) בירושלים.

בכנס משתתפים עשרות נציגים וארגונים בינלאומיים, ממדינות רבות, מכל רחבי העולם. ארגון ה-IWGLTS, המארגן את הכנס הזמין את מנהל אגף בכיר חירום, ביטחון, מידע וסייבר במשרד התחבורה, דני שנער לשמש כיו"ר ומארח של הכנס בישראל.

בכנס המיוחד המתקיים לראשונה בישראל, יחלקו המשתתפים מידע על דרכים, שיטות וטכנולוגיות למניעת פיגועי טרור בתחבורה הציבורית, באוטובוסים, ברכבות ובאניות.

במהלך הכנס שימשך כארבעה ימים, יערך לנציגי המדינות החברות בארגון סיורי עבודה במספר אתרים ביטחוניים בארץ ויוצגו להם דרכים שונות להתמודדות עם פיגועי טרור.

בכנס משתתפת קבוצת עבודה בינלאומית לאבטחת התחבורה הציבורית שהוקמה על ידי שרי התחבורה של מדינות ה-G8. הקבוצה כוללת בין השאר את המדינות הבאות: קנדה, סינגפור, הולנד, ארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, גרמניה, רוסיה, איטליה, יפן, פיליפינים וניגריה, וכן ארגונים בינלאומיים מובילים בהם, האיחוד האירופי, UNECE, UIC וארגונים נוספים הקשורים לאבטחת התחבורה הציבורית בעולם.

במסגרת הדיונים ינתן דגש מיוחד להתמודדות עם מתקפות סייבר על מערכות קריטיות של התחבורה היבשתית. בין היתר, יערכו משחקי מלחמה שיתרגלו את המשתתפים בקבלת החלטות, בהתמודדות עם פיגועי טרור כנגד התחבורה הציבורית בכלל וברכבות בפרט. קבוצות העבודה מורכבות מנציגי מדינות חברות שעמדו בתנאי סף להצטרפות לארגון.

במסגרת הדיונים ינתן דגש מיוחד להתמודדות עם מתקפות סייבר על מערכות קריטיות של התחבורה היבשתית. בין היתר, יערכו משחקי מלחמה שיתרגלו את המשתתפים בקבלת החלטות, בהתמודדות עם פיגועי טרור, כנגד התחבורה הציבורית בכלל וברכבות בפרט. קבוצות העבודה מורכבות מנציגי מדינות חברות שעמדו בתנאי סף להצטרפות לארגון.

בכנס ייקחו חלק בין השאר, בכירי מערכת הביטחון בישראל העוסקים במניעת טרור בהם, ראש מטה הלוט"ר, ראש מטה הסייבר הלאומי, סגן ראש המועצה לביטחון לאומי, ראש חטיבת האבטחה במשטרת ישראל, נציגי שב"כ, נציגים של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד.עו.