תיאורית קונספירציה אנטי ישראלית

המשרד לביטחון הציבור בקנדה מכחיש מכל וכל את הדיווח על כוונה כביכול להגיש כתבי אישום נגד התומכים בחרם על ישראל.

דלית הלוי , כ"ג באייר תשע"ה

הפגנה אנטי ישראלית בטורונטו
הפגנה אנטי ישראלית בטורונטו
צילום: דלית הלוי

המשרד לביטחון הציבור בקנדה מכחיש מכל וכל את הדיווח בערוץ השידור הציבורי סי בי סי, לפיו ממשלת קנדה מתכוונת ליישם את החוק נגד ביטויי שנאה ולהגיש כתבי אישום פליליים נגד ארגונים התומכים בהטלת חרם על ישראל.

ניל מקדולנד, כתב סי בי סי שפרסם את הדיווח המקורי, ידוע ביחסו העוין לישראל.

"הדיווח בנושא זה אינו מדויק ומגוחך. החוקים האלה קיימים שנים ארוכות ולא עברו כל שינוי", אמר דוברו של השר לביטחון הציבור, סטיבן בלייני כמצוטט ע”י גלובל ניוז. "אנו לא נמסור כל תגובה נוספת על תיאורית הקונספירציה הביזארית הזו". המשרד לביטחון פנים הדגיש, כי הטענה לפיה חוקי השנאה בקנדה חלים על הטלת חרם הם עורבא פרח.

בחוק סי 13 שעוסק בהגנה על הציבור הקנדי מפני פשעים באינטרנט הוסף גם קריטריון של התקפה על בסיס של רקע לאומי לצד רקע אתני, נטייה מינית, צבע עור, גזע ודת. ערוץ גלובל ניוז מציין, כי ארגונים פרו פלסטיניים טוענים, שתוספת הקריטריון "רקע לאומי" נועדה להשתיק ביקורת כלפי ישראל.

שמעון קופלר פוגל, מנכ"ל השדולה היהודית בקנדה, כינה את הדיווח ב-סי בי סי "ניסיון שווא לעורר פחדים", בהדגישו כי הקריטריון של "רקע לאומי" ניצב מזה זמן רב כאחד הגורמים בהם מתחשב החוק הפלילי. לצד זאת, אמר פוגל כי אפלייה על בסיס של רקע לאומי הינה בלתי מוסרית ובלתי ראויה, כך הציבור הקנדי מפרש זאת, וזו הסיבה העיקרית לכישלונם המוחלט בקנדה של הניסיונות להטיל חרם כולל על ישראל".