בית הדין בהאג מאיים על ישראל

התובעת בבית הדין הבינלאומי דורשת מישראל להעביר מידע על מה שהתרחש בעזה ב"צוק איתן" ולא, בית הדין יתבסס רק על טענות הפלסטיניות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ה

בית הדין בהאג מאיים על ישראל-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, דורשת מישראל להעביר מידע על מה שהתרחש ברצועת עזה במהלך מבצע ''צוק איתן'', בעקבות תביעה של הפלסטינים על ''פשעי מלחמה'' שבוצעו לטענתם על ידי ישראל.

התובעה הזהירה כי אם בירושלים יחליטו שלא לשתף פעולה עם בית הדין ולא לספק מידע כזה, בית הדין יחליט אם לפתוח בחקירה רק על בסיס טענות הפלסטינים.

הבכיר הפלסטיני נביל שעת', חבר הוועדה המרכזית של אש"ף, אמר בתחילת השבוע לעיתון חמאס "פלסטין" כי "הרשות הפלסטינית מכינה בימים אלה את תיקי (התביעה שבמוקדם) התוקפנות הישראלית האחרונה נגד רצועת עזה (מבצע "צוק איתן") וההתנחלויות, כדי להגיש אותם לבית הדין הפלילי הבינלאומי מיד לאחר שהמומחים המשפטיים והיועצים יסיימו את הכנתם".

שעת' הוסיף: "אנו משקיעים מאמצים מדיניים הנסמכים על מהלכים משפטיים משום שסוגיות אלה מופנות כלפי אנשים ולא מדינות". לדבריו, הנחישות של הרשות הפלסטינית לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי תביא למצב בו המנהיגים הישראלים יהיו נתונים בסכנת מעצר בכל מדינה שמכירה באמנת רומא.