מחר תושבע הממשלה

מחר בערב יתקיים דיון במליאת הכנסת בו יציג בנימין נתניהו את ממשלתו החדשה ולאחר מכן תתקיים הצבעה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ה

מחר תושבע הממשלה    -ערוץ 7
מליאת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

הוועדה המסדרת אישרה הערב (רביעי) את בקשת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לכנס את מליאת הכנסת מחר בשעה 19:00 בערב, במטרה להשביע את הממשלה החדשה.

במהלך הכינוס יציג ראש הממשלה את הממשלה ואת קווי היסוד שלה ולאחר מכן ידבר יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג.

לאחר מכן יתקיים דיון סיעתי של 9 דקות לסיעה ובהמשך תתקיים הצבעה והשבעת שרי הממשלה.

ח"כ איתן כבל אמר כי הוא מכבד את פניית יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין ולכן הוא תומך בבקשתו ומייעץ לכל חברי האופוזיציה לתמוך בה. "בלי שום קשר אנו ננהל קרב לאורך כל הדרך ואני מקווה שנדע לעשות את המלחמות שלנו כמו שצריך אני רוצה להזכיר לחברי וגם לכם בקואליציה שאתם חייבים לנצח אותנו במאה אחוז הצבעות. אנו צריכים רק אחת, והיא תגיע הרבה יותר מהר ממה שנדמה לכם. גם בקדנציה הקודמת הייתה רק פעם אחת, והיא הספיקה".

על כך העיר לו יו"ר הוועדה זאב אלקין: "אם אתה צודק בפרשנות הזו, אז בזכות זה קיבלנו 30 מנדטים". ח"כ כבל: "חכה אחרי ההודעה מי יהיה שר".

קודם לכן הודיע גם ח"כ מיקי לוי שאינו מתנגד להתכנסות מליאת הכנסת מחר, "משהוקמה הממשלה הרעה הזו, אין טעם בהתנגדות שלנו. הזמן נקבע על מנת לאפשר לטלוויזיה ולעיתונות סוף השבוע לסקר. אם הם רוצים להתנחם בזה לא אכפת לי".

ח"כ יואל חסון אמר כי "תהליך המסטיק שראש הממשלה מעביר את עצמו אינו מובן לי. אני במקומו הייתי רוצה לקצר את התהליך. כל הכתבים רואים את הח"כים נכנסים אחד אחד ויוצאים מי חמוץ מי מתוק. זו פגיעה בתדמית הממשלה והכנסת. הנקמה בראש הממשלה תוגש לו על ידי חברי סיעתו".

ח"כ דב חנין אמר, "אנו מתנגדים לדיון מחר. לכנסת יש מסגרת עבודה. והיא עובדת בימים ב', ג' וד'. זה שלממשלה זה לא כל כך נוח, זה לא מצדיק לשבור נורמות".

גם ח"כ ג'מאל זחאלקה התנגד ואמר כי "אי אפשר להכפיף את עבודת הכנסת לאינטרסים של ראש הממשלה. זה עוד אחד מהתרגילים הפוליטיים. הוא רוצה לקצר את זמן הויכוח. הוא רוצה מינויים חפוזים, כך שמי שלא יתמנה לשר לא יהיה לו זמן לייצר לחץ".

בתוך כך גורמים בליכוד אמרו כי אפשר שגלעד ארדן לא יתמנה לשר בממשלה הבאה ויישאר חבר כנסת. לדבריהם, ארדן ביקש להחזיק בתיק החוץ עד שתורחב הממשלה אך ראש הממשלה סירב. אחר כך ביקש לשמש השר לביטחון הפנים בשילוב תיק הפנים אך גם את ההצעה הזאת דחה נתניהו.

מוקדם יותר היום, אושרה הרחבת הממשלה בקריאה שנייה ושלישית. בהצעה תמכו 61 חברי כנסת והתנגדו לה 59.