חלום שהתגשם

ריעות לוי שכותבת כבר שנה טור בערוץ 7 על ההתמודדות עם בנה שנפצע קשה בתאונה בטור מסכם על התגובות, התחושות והתפילות.

ריעות לוי , כ"ה באייר תשע"ה

שנה של שיתוף
שנה של שיתוף
צילום: ריעות לוי

לפני שנה, בעיצומו של קורס מאמנים, נתבקשנו לקחת על עצמנו פרויקט – הגשמת חלום.

תמיד היה לי חלום לכתוב טור, ידעתי שהקב"ה חנן אותי בכישרון כתיבה, כתבתי שירים רבים לאחר התאונה, ורציתי "לעלות מדרגה". פרסמתי שאני מחפשת מקום לכתוב בו, והגעתי לערוץ 7.

ובכך הגשמתי חלום.

בדיוק שנה שאני כל שבוע משתפת אתכם הקוראים בהתמודדות הלא פשוטה שאנו נאלצים להתמודד איתה.

כבר שנה שאתם נחשפים למחשבותיי, להרהורי נפשי, להתחבטויות הרבות השוכנות תמיד בסדר יומי.

כבר שנה שאתם עוקבים יחד איתי אחר תהליך השיקום של ילדי המתוק. שמחים בהתקדמויותיו, מבכים את נסיגותיו. מחסירים פעימה כאשר אתם מבינים מדברי שיש התקדמות, ומזילים דמעה כאשר ההתקדמות נעצרת וליבי נשבר בקרבי.

כבר שנה שאתם מתפללים יחד איתי לבורא עולם שיאמר די לצרותינו. שירפא את הנסיך שלי, שייתן מרגוע לנפשו. מתחננים עליו, שיעמוד על רגליו כבראשונה, שידבר, שיאמר: "אבא, אמא", שיחבק אותי, שיאכל כמו כל הילדים ולא רק טחון, שיעלה במשקל ולא ירד. שיזיז ידיים ורגליים באופן רצוני ולא כעובר קטן. שידע להגיד מהן רצונותיו, ולא רק יוציא קולות שאינני יודעת מה פירושם.

רבים מכם שולחים לי הודעה במייל שהם אינם מפסיקים להתפלל עליו, מפיצים את שמו בבתי כנסת רבים. רבים מבקשים את שמו המלא כדי להוסיפו לתפילתם. ועל כך מודה אני לכם מעומק ליבי. כי לפי חוות דעת הרופאים, רק נס יכול להצילו, אין תרופה או ניתוח אשר יכולים לזרז את תהליך שיקומו. אז כל תפילה שלכם היוצאת מן הלב, בוקעת שערי שמיים ו"מנדנדת" לבורא העולם לקדם את ריפויו.

כבר שנה שאתם נחשפים לקושי של הורים לילד בעל צרכים מיוחדים. להתמודדות הלא פשוטה בתוך המשפחה, להתמודדות עם החברה, המבטים הסקרנים והתמהים, ההתרחקות מאיתנו, וההתקרבות לעזור לנו.

בתגובותיכם אלי אני חשה מרבים מכם הזדהות לתחושות שלי, אני קוראת את הסיפורים שלכם וליבי אתכם. בתגובות אלי אתם חושפים את צפונות ליבכם, כמה קשה לכם, מבקשים עצות, ואני משתדלת לענות מניסיוני הדל.

אני מרגישה כיצד כל טור שאני כותבת פוגע כמו חץ בליבכם, נוגע בכל אחד בנקודה כלשהי בחייו, ואני שמחה לקרוא שדברי מחזקים, מעודדים, מראים פרספקטיבה אחרת של התמודדות, שאפשר להתמודד ולהיות שמח גם כשמאוד מאוד קשה.

אני מודה לכם על החיזוקים, אני מתרגשת לקרוא את התגובות שמספרות לי כמה אני מחזקת. אני מודה לריבונו של עולם שנתן לי את הכוח לחזק אחרים ולא ליפול ברוחי, למרות הקושי.

כבר שנה שאתם מלווים אותי כאישה שנשואה בפעם השנייה. כמה כוח צריך לבנות בית בפעם שנייה, כמה צריך להודות לריבונו של עולם כאשר נישואין מצליחים.

קבלתי תגובות רבות מאנשים שעוברים סבל בנישואים או מאנשים שהתגרשו, והשתדלתי לתת עצות, אך אני יודעת שלכל אחד יש את הכוח לעבור את הקשיים שהוא מקבל. אני רק השליחה לגלות לכם את הכוח שיש בכם.

בזכותכם אני מגלה כמה כוחות יש בי, כוחות שגיליתי אותם לאחר הגירושין והתאונה. כוחות עצומים להגיד תודה לאבא שבשמיים גם כשקשה. כוחות לשמוח תמיד, לחייך. לא לבכות ליד איתן מיכאל. תמיד לחזק אותו, ללחוש לו כמה אני אוהבת אותו, כמה אני מאמינה בו שהוא יצא מהמצב בו הוא שרוי עכשיו. אני מגלה את הכוח במשפט:" חוכמת נשים בנתה ביתה". כיצד האישה היא עיקר הבית, מצב הרוח בבית תלוי במצב הרוח של האישה, החוזק בבית, הזוגיות.

בורא העולם נטע בנו בינה יתירה לדעת להכיל את כולם, לדאוג לכולם, לחוש את כולם. לפני כמה זמן הבן הגדול אמר לי: "אמא, את הכי מסכנה מכולם, כי את סופגת את הקושי של כל המשפחה". ועניתי לו: "אני נראית לך מסכנה?"

כבר שנה שאני חשה אתכם כמה החיים הם לא מובנים מאליהם. כמה צריך להעריך את בן/ בת הזוג שלנו, תמיד להגיד כמה אוהבים אותו/אותה. לשמוח במה שיש לי, לא לחשוב שיש יותר טובים בחוץ. זה מה שקיבלת, אז יאללה לעבודה.

לדעת להעריך מה זה ילדים בריאים, צוחקים, שובבים, מבלגנים, בוכים, מתלכלכים, מעצבנים. להגיד תודה שהם מתקשרים אתכם, מביעים את רצונם, יודעים מה הם רוצים.

כבר שנה אנו לומדים יחד להסתכל על הטוב. למצוא את הטוב בחיים, גם כאשר מאוד קשה.

אני מקבלת תגובות רבות מכם על כך, כמה אני מחדירה לליבכם את הכרת הטוב, את ההסתכלות במשקפיים ורודות ולא שחורות. כל תגובה שלכם עוזרת לי להמשיך בדרך הזאת.

ישנן תגובות רבות בהן אתם נותנים לי עצות ורעיונות לטיפולים נוספים עבור איתן מיכאל, אני לא מתעלמת מהן, מנסה, מבררת. ועל כך אני מודה לכם.

אני תפילה לבורא העולם שייתן לי את הכוח להמשיך ולכתוב טורים מחזקים, טורים המקדשים את שמו יתברך, טורים כואבים אך עם תקווה גדולה. הלוואי ואזכה לכתוב טורים המתארים ילד בריא ושמח, טורים מרגשים על התקדמות מהירה, טורים של הודיה עצומה לבורא העולם על הנס שעשה עמנו. אמן ובמהרה.

אני אשמח שתכתבו לי אם יש נושאים מסוימים שלא נגעתי בהם בטורים, ואתם רוצים לשמוע את השקפתי בנושא, או חיזוק של נושאים שנגענו בהם.

יום ירושלים שמח!

למעוניינים להתייעץ איתי בנושא של כלי האימון ואלה המבקשים כלים נוספים, אשמח שתכתבו לי: reutlevik@gmail.com

ריעות לוי, גרה בגרעין התורני ברמלה. מאמנת אישית, עובדת בקידום נוער בעיר. אם ל-4 ילדים. בי' באייר תשע"ג עברה משפחתה תאונת דרכים קשה, בנה הקטן נפגע בראשו, היה בתרדמת וכעת הוא בתהליך של התעוררות.