קציני פיקוד המרכז בקבר יוסף
קציני פיקוד המרכז בקבר יוסףצילום: מאיר ברכיה

65 אוטובוסים ובהם וקרוב ל-4,000 יהודים הגיעו הלילה (שישי) מכל רחבי הארץ לתפילה בקבר יוסף שבשכם לרגל ספירת העומר - 'יסוד שביסוד', המיוחסת ליוסף הצדיק, ומדי שנה נוהגים לפקוד את קברו ביום זה.

הכניסה לקבר בוצעה בסבבים תחת אבטחת צה"ל ובארגון המועצה האזורית שומרון ומנהלת קבר יוסף. הכניסה לקבר, הגדולה ביותר בשנה, החלה בשעה 23:00 בלילה והסתיימה לפנות בוקר.

לתפילת ההמונים הגיעו ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה ומ"מ ראש המועצה יוסי דגן, ואיתם נציגות מכובדת של בכירי צה"ל: מפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה, מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל תמיר ידעי, מח"ט שומרון, אל"מ שי קלפר, מח"ט אפרים, אל"מ גיא ברגר ומח"ט מנשה, אל"מ אורן זיני.

בנוסף, הגיעו למקום האדמור ממקאווא, אב בית דין "חניכי הישיבות" הרב מרדכי גרוס, ראש ישיבת המאירי בירושלים וסגן ראש מכללת ליפשיץ הרב שמואל זעפרני, רבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר, ראש ישיבת 'חוט של חסד' ומבכירי רבני ברסלב הרב שלום ארוש, חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם, ראש רשות השירות הלאומי-אזרחי שר שלום ג'רבי ועוד רבים.

"אנחנו מאד נרגשים לציין את 'יסוד שביסוד' הלילה בקבר יוסף", אמר ראש המועצה. ''מדובר באירוע היסטורי כשאלפי יהודים באים להביע הזדהות עם המקום הקדוש הזה. מאד סמלי שבאותו ערב בדיוק, הושבעה הממשלה החדשה. מכאן, אנו קוראים לממשלה הלאומית שקמה היום להחיל ריבונות מלאה במקום''.

גרשון מסיקה הזכיר כי ''גם על פי הסכמי אוסלו, הקבר יוסף אמור היה להיות תחת ריבונות ישראלית אך בפועל אנחנו מגיעים לכאן כמו גנבים בלילה ולא מממשים את זכותנו על אחד האתרים הקדושים ביותר לעם היהודי".

מ"מ ראש מועצת שומרון דגן הסביר את חשיבות האירוע והודה לקציני פיקוד המרכז על אבטחת התפילה ההמונית. "מדובר בכניסה המשמעותית ביותר בשנה לקבר יוסף. מעבר לכך, מספר שיא של ישראלים הגיעו השנה להתפלל על קברו של הצדיק.

"כמועצה, יש לנו אחריות לא רק על הבנייה, החינוך או הקהילה אלא גם על המקומות הקדושים והמשמעותיים לעם ישראל, וקבר יוסף הוא החשוב שבהם. המועצה האזורית שומרון תמשיך להשקיע מאמצים יחד עם צה"ל ומנהלת קבר יוסף על מנת לתחזק ולשמר את המקום, להביא לכאן את כל עם ישראל ולהמשיך את הפעילות עד שבעזרת ה' נחזור לכאן בצורה מלאה".

המועצה האזורית שומרון, בסיוע מנהלת קבר יוסף מתחזקים בשנים האחרונות את מתחם הקבר, בתיקונים, שיפוצים ואבזור המקום, זאת בעקבות פגיעה וחילול באתר הקדוש מצד התושבים הערבים המקומיים.