טיול: שמואל הנביא ביום ירושלים

אל מתחם ציון קברו של שמואל הנביא שלפי המסורת נפטר ביום שחרורה של העיר כ"ח אייר.

כתב וצילם : קובי פינקלר , כ"ו באייר תשע"ה

קבר שמואל הנביא
קבר שמואל הנביא
צילום: קובי פינקלר

מטיילים ומבקרים רבים עולים לרגל בימים אלו לבירת ישראל. תקופת חודש אייר היא עת יפה, נעימה ומלאה פעילויות בירושלים שחוברה לה יחדיו.

את הצעתנו הפעם לא נקדיש לירושלים עצמה אלא לאתר המצוי סביב לה,מתחם ציון קברו של שמואל הנביא שלפי המסורת נפטר ביום שחרורה של העיר כ"ח אייר. אנו הולכים למקום המכונה "נבי סמואל" בצפונה של ירושלים. זו גם הזדמנות לחזור ולנסוע בכביש מודיעין גבעת זאב, לראות את הנופים היפים, את מישור החוף הפרוש בפנינו, להבין את משמעות הביטוי מספר יהושע "שמש בגבעון ( הסמוכה לאתר הקבר ) דום וירח בעמק איילון"

במדרש מסופר על שמואל כי "בימיו, קיבלו עליהם ישראל עול מלכות שמים באהבה וביראה". לפי פרקי התנ"ך בספר הקרוי על שמו, אנו מוצאים שבניגוד לנביאים אחרים אשר ישבו במקום אחד ושם קיבלו את הפונים עליהם (כדוגמת דבורה "והיא יושבת תחת תומר… ) שמואל נהג לצאת לסיבוב קבוע בין שבטי ישראל וכך היה נמשך מסעו כשנה עד שהיה שב לביתו אשר ברמה וחוזר חלילה כך במשך למעלה מעשרים שנה.

רק כאשר עולים במעלה ההר מכיוון רמות לבאים מירושלים או מכיוון גבעת זאב לבאים מהשפלה אפשר להבין מדוע ניתן למקום השם " הרמה". אכן מקום מורם הוא ונישא לכל עבר. עולי הרגל אשר הגיעו מבבל ראו ככל הנראה תחילה את המקום הזה, השקיפו על ירושלים ראו את הדרה, אז כהיום. בהיות המקום ברום של 890 מטר אכן נשקפים ממנו מרחבים ונופי בראשית מכל עבר.

בתיאורי עולי הרגל לירושלים בתקופתו של הנוסע המפורסם בינימין מטודלה מתואר המקום הנישא הזה, " מקום שבית ישראל עולים אליו כדי לבקש רחמים ולידו עץ זית עתיק יומין".

באחד התיאורים האחרים מוצאים אנו תיאור נוסף לעליה ההמונית לקברו של שמואל "מסביבות ירושלים באים.. מארץ בבל עם רב להשתחוות על קבר שמואל הנביא, ע"ה, ברמה שהיא קרובה מירושלים שני תחומי שבת".

בתוך המתחם הקבר נרד תחילה לציון הקבר " ממעמקים קראתיך ה'" ולאחריו נעלה במדרגות תלולות (אין צורך להיבהל) עד לגג המבנה שם מארבע רוחות השמים נפרשים כל נופי התנ"ך.

בדרך חזרה , כאשר יורדים אנו לכיוון הכביש הראשי נבחין בצד שמאל בדרך עפר. נכנס בדרך הזו, ניסע בה מעט עד שנבחין בשני עצי תאנה. יורדים מהרכב, והולכים כמה עשרות מטרים עד למבנה עתיק החצוב בסלע, שם לפי המסורת היה המעיין העתיק. שילוט במקום יסביר על מהות המקום לפי המסורת.

סיור בנופי התנ"ך, במורשת ישראל,בחבל בינימין, זה החבל שבטבורו ירושלים.

איך מגיעים?

לבאים מהשפלה- נוסעים בכביש 443 מודיעין- גבעת זאב. בצומת מחנה עפר, פונים ימינה לכיוון גבעת זאב ונוסעים ישר.במעלה ההר נבחין בשלט " נבי שמואל". נפנה שמאלה, נעלה עד לחניון ונכנס דרך השער המאובטח על ידי צה"ל.

לבאים מירושלים- עולים דרך רמות באותו הכביש ו-2 ק"מ אחרי המחסום פונים ימינה לחלקת הקבר.