יום ירושלים תשע"ה
צפו: נתניהו בישיבת מרכז הרב תשע"ה

ראש הממשלה השתתף בעצרת המרכזית בישיבת מרכז הרב בבירה. "אויבינו מבינים שאחיזת ישראל בירושלים היא ההוכחה לצדקת זכויותינו בארץ".

חזקי ברוך, ישיבת מרכז הרב , כ"ח באייר תשע"ה | עודכן: 08:47

מאות בני אדם התכנסו הערב (ראשון) בישיבת מרכז הרב לחגוג את שחרור ירושלים, 48 שנים לאיחודה של העיר.

במהלך האירוע אמר ראש הישיבה, הרב יעקב שפירא, לראש הממשלה בנימין נתניהו שנכח במקום כי "בדור של חסרי אונים ויש כאלו אכולים בדמיון, אנחנו צריכים לשדר יציבות, להפוך את החושך לאור, להפוך כל קושי לסולם עליה, לנטוע כוחות רוחניים".

הוא קרא לנתניהו לתמוך בעולם הישיבות. "יש להחזיר עטרה ליושנה בבתי מדרשות. הכרעות לא פשוטות ניצבות לפתחה של כנסת ישראל ומקור עצמאותנו היא התורה וככל שנזכה לשאוב ממעייני הישועה כך נהיה חזקים ובטוחים יותר".

ראש הממשלה נתניהו נאם בעצרת המרכזית ואמר כי "לפני ימים אחדים ציינו 70 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית, שם הסתופפו ילדים יהודים עם הפנים שלכם ואיש לא ידע אז אם עם ישראל חי, אבל כנסו כאן ביום הזה במדינת ישראל, בארץ ישראל, בבירת ישראל ותראו ש'מציון תצא תורה ודבר ה' בירושלים' ועם ישראל חי, ועוד איך הוא חי''.

"לפני 48 שנה ראו עיננו נפלאות שאת גדולתן לא ניתן לבטא בלשון רגילה. אנחנו זקוקים ללשון המקרא נוכח ההתפעמות של הלבבות על השיבה לירושלים העתיקה, לכותל המערבי, לנחלת אבות. זה החזיר אותנו בבבת אחת לימי הזוהר של עם ישראל. זו היתה דרמה במימדים תנ"כיים ולכן רק המילים הנשגבות בספר הספרים משקפות את תחושתנו. 'עומדות היו רגלינו בשערייך ירושלים'... עיר שחוברה לה יחדיו ולא תחולק עוד''.

נתניהו סיפר כי ראש ישיבת "מרכז הרב" בעבר, הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ''ל, זכה להיות בין הראשונים שהגיעו לכותל המערבי. "הוא תמצת את הלך הרוח הלאומי במשפט קצר אחד: 'שבנו הביתה ומכאן לא נזוז'.

"הרב צבי יהודה זכה למה שלא זכה לצערנו אביו המנוח, מייסד הישיבה המפוארת הזו, הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ''ל שהלך לעולמו ל''ב שנים קודם לכן. הוא לא היה בין החיים במלחמת ששת הימים אבל נשמתו ורוחו קיבלו משנה תוקף באותן שעות שיא של מלחמת מגן".

"הרב קוק היה אחד יחיד ומיוחד", אמר ראש הממשלה. ''לא היה מי שניחן כמוהו בראייה רחבה חובקת כל וחודרת לעומקם של דברים, וביקש למזג את מפעל התחייה הלאומי שלנו, את החומר והרוח, הציונות ותורת ישראל.

''היתה לו מנהיגות מיוחדת ומאחדת, הוא מצא שפה משותפת עם גדולי התורה וגם עם חלוצי המושבות שאת תרומתם לבניית ארצנו הוא הכיר מאוד''.

ראש הממשלה סיפר על הקשר המיוחד בין הרב אברהם יצחק הכהן קוק לסבו, הרב נתן מיליקובסקי-נתניהו. ''היתה הערכה הדדית עמוקה מאוד. סבי ראה ברב קוק את אחד ממורי הדור הגדולים שיש להם השפעה אדירה על נפש העם ונפש האדם.

"הרב מצדו ידע שסבי עושה נפשות בנאומיו לציונות ואהבת הארץ. הוא אמר עליו 'הוא לא פרש מן התורה גם כשהיה כולו בעסקנות ציבורית, לבו ונפשו היו טובים לה תמיד'. כך הוא הספיד את סבי''.

לדברי נתניהו, דבר בולט נוסף קישר ביניהם. ''ראיית המקום המרכזי שתופס את ירושלים בחיי עמנו. סבי הושפע רבות מהתייחסותו של הרב קוק לעם ישראל, שראה את עמנו כגור אריה יהודה שניעור מתרדמה ארוכה ושב לארצו.

''הוא הבין שהמטרה היא לא רק להשתחרר משלטון זרים אלא לזכות בחירות רוחנית, כאן בירושלים. מימי התנ''ך ועד היום ירושלים היא סוד קיומנו''.

''יהודים במהלך הדורות התפללו לשנה הבאה בירושלים, עכשיו בגבעת התחמושת ציטטתי מדברי הנשיא ישעיהו שניבא כאן בירושלים, אמרתי שיש כאלה בין אויבנו שאומרים שאנחנו נטע זר, אנחנו נטע זר? שמעתם? הנביא ישעיהו והמלך דוד היו פה לפני 3,000 שנים. הם ניבאו כאן, מלכו כאן, נאחזו בעיר הזו''.

ראש הממשלה הדגיש, ''עד ימי המכבים ואחרי כן גם כן, דור דור יהודים חלמו לשנה הבאה בירושלים. איננו נטע זר. זו ארצנו וזו עירנו, כך היה וכך יהיה''.

לדברי נתניהו, ההסכמה הלאומית הרחבה שירושלים תישאר מאוחדת תחת ריבונות ישראל, זו התשובה הברורה לאויבינו שמסרבים להכיר בזכות קיומנו. ''אני יודע למה הם מתנגדים - כי הם מבינים שאחיזת ישראל בירושלים היא הוכחה לעומק שורשנו ולצדקת זכויותינו בארץ, ואנחנו אומרים להם - לא נחלק את הלב ולא נמסור אותו לזרים''.

ראש הממשלה התייחס לגל הטרור שפקד את ירושלים בשנה האחרונה. ''עברנו שנה קשה בירושלים, פיגועי דריסה, טבח נוראי במתפללי בית הכנסת, דקירות בסכינים ומעשי טרור נוספים.

''אנחנו נחושים לרדוף אחר המפגעים ולעמוד מול מבקשי רעתנו כחומה בצורה, כחומת ירושלים. בת בבד יש לנו עוד תשובה ניצחת - אנחנו ממשיכים לפתח את ירושלים ולהפוך אותה למרכז תוסס של יהדות, טכנולוגיה, מדע ותרבות.

"הלב שלנו, המוח שלנו, מתחיל כאן, נמשך כאן ויהיה כאן לנצח. אויבנו מבינים היטב מהיכן אנו שואבים את העוז והכוח להגן על מדינתו ולכן מכובדי וידידי, כראש הממשלה אני מתחייב שנוסיף לשמור על ירושלים, נמשיך לפתח את ירושלים של מטה ולנהוג כוחות מירושלים של מעלה, מכל אוצרות הרוח של עמנו. 'יברכך ה' מציון וראה בטוב ירושלים'. חג שמח לכם ולכל עם ישראל".טוען....