ארגון 'צוהר' תחת מתקפה

במוקד המתקפה "תיקון ליל שבועות" שמארגן צוהר בת"א מזה כמה שנים, בו לא משתתפים דוברים רפורמים וקונסרבטיבים.

ידידיה בן אור , כ"ט באייר תשע"ה

ארגון רבני צוהר עומד בימים האחרונים תחת מתקפה קשה ברשתות החברתיות, זאת בעקבות "תיקון ליל שבועות" אותו יזם הארגון גם השנה במרכז "צוותא" בתל אביב.

בתיקון משתתפים כמידי שנה דוברים שונים, חילונים ודתיים, אולם לטענת המתקיפים, בארגון צהר מחרימים את אנשי התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית ונמנעים באופן מכוון מלהזמין אותם להשתתף באירוע.

בעקבות ההחרמה פועלים גורמים שונים על מנת לגרום למשתתפים ב"תיקון", מלמדים ומשתתפי פאנלים, להודיע על ביטול השתתפותם עד לשילוב נציגי התנועות הלא אורתודוקסיות באירוע.

חוקר הדתות ד"ר תומר פרסיקו, אשר החליט בעצמו כבר בשנה שעברה שלא להשתתף ב"תיקון" מסיבה זו, הסביר השבוע בדף הפייסבוק שלו את הסיבה.

לדבריו, "צהר הוא ארגון פרטי, ומותר לו להזמין את מי שהוא רוצה לאירועים שלו. עם זאת, האירוע שהוא עורך מתיימר להביא את 'פסיפס הזהות הישראלית-יהודית מתוך רצון להפגיש ולפגוש את היופי שבכל הרבדים'. אבל כאשר כ-7% מהישראלים מזדהים כרפורמים או קונסרבטיבים הדרתם מהאירוע היא אמירה ברורה: אתם לא חלק מהפסיפס הישראלי".

מצהר נמסר בתגובה "ארגון רבני צהר עורך תיקוני ליל שבועות שנים רבות אליהם מגיעים עשרות אלפי אנשים ברחבי הארץ. באירועים המצליחים לחבר את כל עם ישראל, חילונים ודתיים, נשים וגברים מקיימים דיונים על סוגיות נבחרות ומרכזיות בחיי העם היהודי בכל הדורות. רבני הארגון ואישים מרכזיים בחברה הישראלית מכל הזרמים, מצליחים יחד לדון בסוגיות הרות גורל אלו בהשתתפות קהל מגוון שבא לשמוע, להסכים ולהתווכח. צר לנו כי ישנם כאלה שבוחרים לפגוע באותה אחדות למרות שהם הוזמנו לאירוע ואף יכלו לשאת בו דברים".