מטפל בסוגיה הבעייתית לא פחות מבחינתו - חלוקת התפקידים בליכוד. בנימין נתניהו
מטפל בסוגיה הבעייתית לא פחות מבחינתו - חלוקת התפקידים בליכוד. בנימין נתניהוצילום: הדס פרוש, פלאש 90

מליאת הכנסת קיימה הערב (שני) דיון מיוחד לרגל יום ירושלים ה-48, בהשתתפות ראש העיר ירושלים ניר ברקת, סגניו, חברי מועצת העיר ובכירי עיריית ירושלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון כי ''48 שנים ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל, כך היה וכך יהיה. לפני 48 שנים לחמנו מלחמת מגן מופלאה שבמהלכה איחדנו את ירושלים. מאז ימי התנ"ך ועד ימנו אנו תמיד ידענו שאין ציונות בלי ציון ואין ציון בלי ירושלים''.

נתניהו הבהיר כי ירושלים לא תחולק עוד. "היא לא תשוב להיות קו חזית ועיר ספר. סילקנו מתוכה את הגדרות וחיברנו בין חלקיה. אין זה אומר שהחיבור הוא מושלם ואין בעיות, יש והן רבות. אבל אחורה איננו חוזרים. ירושלים שוכנת בטבורה של מדינת ישראל ובתוכה לא יישב אף אויב ששואף לחסל את המדינה''.

נתניהו פנה ליו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, "זו הזדמנות, ידידי ראש האופוזיציה להבהיר את עמדתך. במערכת הבחירות צוטטת שתשמור על ירושלים מאוחדת אבל אמרת גם שלדעתך יהיו בה שתי דירות. כמו כן - מה עמדתך לגבי בנייה בכל חלקי ירושלים? כשבנינו בגילה בכירי מפלגתך ביקרו זאת בחריפות", הזכיר לו ראש הממשלה.

"אנחנו בונים בכל חלקי העיר, וגם בשכונות הערביות", הדגיש נתניהו. ''איננו בונים בירושלים כדי להתעמת עם הקהילה הבין לאומית, אנחנו עושים זאת באחריות ובשיקול דעת כי זו זכותנו הטבעית. לאורך ההיסטוריה הייתה ירושלים בירתו של העם היהודי בלבד, עמים אחרים שלטו בה אבל לא הפכו אותה לבירתם.

"לא ניתן שבירושלים ייראו המראות של חילול אתרי פולחן כפי שאנחנו רואים בחלקים אחרים במזרח התיכון", אמר ראש הממשלה והוסיף כי ''יש מי שמנסה להכחיש ולהעלים את הקשר העמוק שלנו לירושלים וגם את הועבדה שהיא עיר פתוחה וחופשית. יהודים בכל העולם התפללו במשך דורות לשנה הבאה לירושלים הבנויה, ויש מי שמתכחשים לזה''.

לדבריו המערכה על ירושלים לא הסתיימה, "יש מי שרוצים להפקיע את ירושלים מידי ישראל והמגמה הזו מגברת בשנים האחרונות במיוחד על ידי התפשטות הקנאות האסלאמית. כולם רוצים את ירושלים לעצמם ולנשל ממנה את האחרים, את החופש ואת זכות הבחירה והתפילה.

"מי ששומר על ירושלים זו ישראל הדמוקרטית ורק היא. כל אחד יכול להבין מה יקרה לו נשמע לעצות שנפנה אותה או חלקים ממנה, אנחנו במזרח התיכון יודעים מה נכנס לשטח שמתפנה. איזו אלימות וברבריות. מה שעומד מנגד זו רק אופציה אחת שיבטיח את אופייה החופשי של ירושלים וזו ריבונות ישראל''.

נתניהו הדגיש לסיום כי ''בשנה האחרונה התגברה האלימות בירושלים בין השאר בגלל הסתה פרועה. המסיתים והמפגעים לא ישיגו את מבוקשם כי מולם אנחנו מפעילים יד ברזל''.