בית כנסת תימני נחנך בישוב פסגות

במעמד ראש המועצה האזורית, רבנים ואורחים נחנך לאחר 18 שנות קיומו של המניין התימני בפסגות, בית כנסת חדש בישוב.

שוהם שמחי , א' בסיון תשע"ה

בית הכנסת אוהל יוסף
בית הכנסת אוהל יוסף
צילום: שוהם שמחי

במעמד ראש המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, רבנים ומשוררים נחנך בית הכנסת התימני "אהל יוסף" בישוב פסגות שבבנימין.

בית הכנסת הקרוי על שמו של רבי יוסף עוזרי ז"ל איש החסד מוקיר רבנן ותלמידיהם, נתרם על ידי בנו, עזר עוזרי, ובסיוע ותמיכה של חברי מזכירות הישוב כשעל מלאכת הבנייה מנצח רוני עוזרי, יו"ר אגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל ומנכ"ל רשת בתי עמית בירושלים, ממקימי המניין התימני בפסגות.

את ארון הקודש המפואר שהוצב בבית הכנסת החדש תרם הרב פנחס כהן, העומד בראש הקהילה, ורעייתו חנה לזכר הוריהם.

באירוע נכחו רבני המקום לצד רבנים ונכבדים מבני העדה התימנית, בהם רב הישוב, הרב שלמה וייצן, הרב ציון חוברה, הרב יוסף עראקי, הרב ציון נדב והרב שלמה שרעבי המשמש כיו"ר הועד הכללי של קהילת התימנים בירושלים.

האירוע נפתח בתהלוכת ספרי התורה מהמבנה הזמני לבית הכנסת בו נישאו נאומים ודברי תורה וברכה. מקהלת ילדים שרו משירת תימן ולאחר תפילת ערבית נחתם האירוע בג'עלה, סעודה חגיגית ושירי ספר הדיוואן הידוע מפי המשוררים במקום כמיטב המסורת התימנית עתיקת היומין.

"המניין התימני בפסגות הוקם לפני שמונה עשרה שנים על ידי הרב פנחס כהן ורוני עוזרי, והוחזק במסירות רבה על ידי השניים ובני משפחותיהם במשך שנים. הוא ידע עליות ומורדות, אך רצונם להנחיל לילדיהם ולדור הצעיר את מסורת תימן לא ריפתה את ידיהם", מספרים מתפללי בית הכנסת.

בראשית דרכו התפללו מתפללי בית הכנסת בקרוואן ובהמשך נדדו במבנים שונים שהוקצו להם ברחבי הישוב. תקופה מסוימת אף קיימו את התפילות בביתו של הרב פנחס כהן עצמו.

לפני שנים אחדות, באחד מימי השלג הכבד אותם ידע היישוב פסגות, קרסה תקרת הקרוואן של בית הכנסת אך מקום ארון הקודש וספרי התורה לא נפגעו. תקופות, כשאחד מחברי המניין המצומצם היה נוסע לשבתות וחגים מחוץ לישוב היו חברי המניין דואגים מראש לארח כמספר החסרים על מנת לקיים את התפילות. גם תושבים מהיישוב שאינם נמנים על העדה התימנית היו מגיעים להתפלל כדי לשמר ולחזק את המניין, בהבינם את חשיבותו ונחיצותו. במהלך השנים חברו תושבים צעירים ששימור מסורת תימן יקרה ללבם והם היוו חיזוק משמעותי לקהילה המצומצמת.

"האכפתיות השלום האחווה והרוח הטובה הינם נר לרגליו של רב הקהילה אשר שימש שנים רבות כרב צבאי, בין היתר של הבסיס צריפין, ובזכות צניעותו וטוב לבו הצליח לגבש סביבו חברים ושותפים נאמנים לדרך", מוסיפים ומספרים מתפללי בית הכנסת.

"מסירות הנפש והדבקות במטרה נשאו פרי היום ברוך השם מתקיים מניין דינמי צעיר ופורה וגם נשות הקהילה שותפות לפעילות סביבו". מלבד התפילות ושעורי התורה מתקיים בבית הכנסת "אוהל יוסף" חוג לאמירת תהילים ושירת פיוטים מספר הדיוואן של המשורר רבי שלום שבזי על ידי הרב אבשלום בידני תלמיד כולל הדיינות "בני דוד" שביישוב וכמובן לימוד "מורי" לילדי הקהילה אותו מעביר המשורר ירון ימיני גם הוא חבר בקהילה התוססת.