ריבלין: גם הסכמי אוסלו הוכרעו על חודו של קול

שרי הממשלה ה-34 התכנסו לצילום התמונה המסורתית בבית הנשיא. נתניהו: מתחייב בפניכם אזרחי ישראל - לשמור על הפיקדון היקר שנתתם לנו.

חזקי ברוך , א' בסיון תשע"ה | עודכן: 14:39

שרי הממשלה ה-34 של מדינת ישראל התכנסו בצהריים (רביעי) בבית הנשיא והצטלמו בתמונה המסורתית עם נשיא המדינה ראובן ריבלין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי האתגר הראשון של הממשלה החדשה הוא להבטיח את ביטחון ישראל. ''האיסלאם הקיצוני מתדפק על כל גבולותינו. ידעו כל אויבי ישראל שמול הקמים עלינו אנו עומדים. אדוני הנשיא, אנו נמשיך לשמור על ביטחון ישראל". 

לדברי נתניהו, בכוונתו לפעול להסדר מדיני. "האיומים באזור מייצרים גם הזדמנויות. המדינות באזור רואות אותנו עין בעין את הסכנות. אנו נעשה כל מאמץ לתרגם את השותפות להסדר מדיני ושלום, כולל הסדר אחראי עם הפלסטינים שישמור על האינטרסים של ישראל''.

ראש הממשלה הדגיש כי ישמור על הברית עם ארצות הברית. ''אדוני הנשיא, אנו נפעל להוריד את יוקר המחיה ואת יוקר מחירי הדירות''. הוא ציין כי ''כבר בישיבת הממשלה במוזיאון ישראל קיבלנו החלטות בכיוון הזה". 

"מעל הכל", הדגיש נתניהו, ''אנו מחויבים למורשתנו. עם ישראל חזר לארץ ישראל והקים בה את מדינת ישראל - מדינה יהודית ודמוקרטית. מדינה שומרת חוק שמכבדת כל אדם באשר הוא. אני גאה להיות ראש ממשלת ישראל ואני מתחייב בפניכם אזרחי ישראל לשמור על הפיקדון היקר שנתתם לנו''.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, פתח את דבריו בהתייחסות לאתגרים העומדים בפני הממשלה מראשית דרכה: "יש ממשלות שנותנים להן מאה ימי חסד. הממשלה הזו מתחילה את דרכה תוך שהיא נאלצת להתמודד עם אתגרים גדולים כבר מרגע הקמתה''.

לדבריו האתגרים העומדים בפני הממשלה ה-34 לא עמדו באותו אופן ובאותה עוצמה בפני ממשלות קודמות. ''כלפי חוץ, אתם נדרשים להתמודד עם לחץ בינלאומי באופן שדורש יכולת עמידות ויכולת קבלת החלטות מושכלת שלא תוביל את מדינת ישראל לבידוד ושתשמור על הקווים האדומים של המדיניות הישראלית.

''כלפי פנים, עומדת בפניכם המשימה המרכזית והמידית של הצגת תקציב מקיף שעונה לצרכי הביטחון של ישראל ולצרכים הכלכליים והחברתיים של אזרחי ישראל, מדיור ועד תעסוקה ורווחה".

הנשיא פנה אל השרים, התייחס לביקורת על גודלה של הממשלה ואמר, "על כתפיכם מונחת המשימה וחובת ההוכחה שיש בכוחכם לנהל את עניני המדינה על המורכבויות והרגישויות שלה ולטובת כלל האזרחים. קולות רבים נשמעו ביחס לגודלה של הממשלה שהושבעה ואף בהתייחס ללגיטימיות שלה, לכאורה. ואולם, בדמוקרטיה הישראלית ממשלה הנתמכת על ידי 61 חברי כנסת הינה דמוקרטית ולגיטימית כמו ממשלה הנתמכת על ידי 90 חברי כנסת.

''יש לזכור ולהזכיר כי מהלכים דרמטיים בהיסטוריה הפוליטית של ישראל, ובתוכם הסכמי אוסלו, הכריעו על חודו של קול. אז כמו היום, יש לכבד את ההכרעה הדמוקרטית, על כולנו להכפיף את ראשינו בפניה. ממשלה צרה צריכה וגם יכולה להיות ממשלה טובה כל עוד היא נאמנה ללכידותה הפנימית ולאינטרס הציבורי של כלל אזרחי ישראל".

הנשיא סיים את דבריו בברכות לממשלה לעומד בראשה. "בשמי ובשם אזרחי ישראל, אני רוצה לאחל ברכת הדרך לראש הממשלה, לשרים החדשים ולכלל חברי הממשלה. יחד עם העם כולו, אני מלא תקווה להצלחתכם ונושא תפילה לצור ישראל, 'שלח אורך ואמיתך לראשיה, שריה ויועציה, ותקנם בעצה טובה מלפניך'. היו ברוכים".