התלמידים חוששים מהבגרות במתמטיקה

ממחקר חדש שפורסם הערב עולה כי מרבית התלמידים מאמינים כי הצלחה בבחינה תשפר את סיכויי הצלחתם בעתיד. 40% מהתלמידים דיווחו על לחץ.

ישי קרוב , א' בסיון תשע"ה

התלמידים חוששים מהבגרות במתמטיקה-ערוץ 7
מחשבון, כלכלה, מתמטיקה
ShutterStock

קרן טראמפ מפרסמת הערב (שלישי) נתוני מחקר השוואתי בנוגע לבחינת הבגרות במתמטיקה.

המחקר נעשה באמצעות חברת VIGO מקבוצת יפעת, כשבמסגרת המחקר נדגמו הרשתות החברתיות המובילות בישראל ומהן התקבלו נתונים המנתחים את השיח ברשתות סביב בחינת הבגרות במתמטיקה.

מהנתונים עולה כי עבור התלמידים בישראל, מקצוע המתמטיקה הינו גורם משמעותי להצלחה בעתידם, כך למשל טענו 52% מתוכם אשר ציינו כי ציון גבוה בבגרות הוא תנאי קבלה למסלולים נחשקים בצבא או במוסדות ההשכלה הגבוהה. 30% מהם המליצו להתמקד בהכנה לבגרות במתמטיקה ואנגלית 'על חשבון' השקעה במקצועות אחרים ו-6% מאמינים כי הציון במתמטיקה משקף יכולת למידה וחשיבה, בעוד ושאר המקצועות עוסקים בשינון.

הנתונים הללו נתמכים גם ע"י הורים, כשבפורומים המיועדים לקהל יעד זה חזרו ועלו קריאות להמשיך ולהעלות את רמת בחינת הבגרות, כשגם הם ראו בציון הבגרות במתמטיקה כמדד לאינטליגנציה.

עוד עלה במחקר כי כ- 35% מהתלמידים מאמינים כי מקצוע המתמטיקה קשה ממקצועות הומניים, 9% מאמינים כי מדובר במקצוע הקשה מכולם 6% טוענים כי המקצוע קשה ממקצועות השפות ועבור 6% רמת הקושי בין מתמטיקה לשאר המקצועות היא זהה. כמו כן 40% מהתלמידים דיווחו על מצוקה ולחץ, 33% העידו על התרגשות גבוהה לקראת המועד ו-12% הביעו את שנאתם למקצוע.

גם בקרב הרשתות החברתיות, קיבלה בחינת הבגרות במתמטיקה את מירב תשומת הלב, כשהיא ניצבת במקום הראשון עם כ- 14,000 שיחות אשר נותרו ברחבי הרשת, כשאחריה ניתן למצוא את הבחינות באנגלית, היסטוריה ולשון.

מנכ"ל קרן טראמפ, אלי הורביץ, אמר כי "בגרות ב-5 יחידות במתמטיקה היא מפתח זהב לפתיחת דלתות מתן הזדמנויות וצמצום פערים. השיח ברשתות החברתיות מדגיש את חשיבות המקצוע גם בעיניי התלמידים ואת העובדה שהרמה בו עלתה.

בישראל תלמידים רבים המסוגלים להצליח – בפריפריה ובמרכז, בנות ובנים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים. לכן זוהי זכותם הבסיסית וחובתנו המוסרית להרחיב את מעגל המצוינות, לעודד אותם להצליח ולמצות את הפוטנציאל הגלום בכל אחת ואחד מהם, בד בבד עם המשך העלאת הרמה והצבת יעדים שאפתניים בדרך להצלחה".

למחקר המלא