מי "נורמאלי" לגרסת ישעיהו ליבוביץ'?

בקרוב יוצג למכירה פומבית מכתבו של פרופ' ליבוביץ' המנוח ובו הוא תוקף בחריפות אדם שביקר את התנהלות החברה החרדית כ"ימי-ביניימית".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בסיון תשע"ה

פרופ' ישעיהו ליבוביץ'
פרופ' ישעיהו ליבוביץ'
צילום: פלאש 90

במכתב ששיגר לאדם שפנה אליו מתייחס הפרופ' ישעיהו ליבוביץ' לביקורת שהוטחה בציבור החרדי כציבור טפיל שאינו חי על פי כללי המודרנה אלא על פי קריטריונים ונורמות של ימי הביניים.

המכתב, מודפס ונושא בגאון לוגו האוניברסיטה העברית מ-1992, יוצג למכירה בבית המכירות הפומביות "קדם" בירושלים בתחילת החודש הבא.

תוכנו של המכתב אמנם אינו ארוך, אך יש בו מעין כתב הגנה על אורח החיים החרדי פרי עטו (או מכונת כתיבתו) של הפרופסור. ליבוביץ' עונה למבקר את החברה החרדית בחריפות אופיינית, מגדיר את דבריו "כחוצפה" ואף טוען שאחוז הטפילות גבוה יותר דווקא בחברה הכללית.

לשון המכתב: "נטורי קרתא, והציבור החרדי כולו, "חיים כאן חיים של המאה העשרים" (זו לשונך) ממש כמוך, בכל מובן – ביולוגי או סוציולוגי-  שאפשר לייחס ל"חיים". הם נולדים ומולידים, והם מגדלים ומחנכים את ילדיהם; אחוז התחלואה והתמותה בקרבם, וכן אורך חייהם הממוצע, הוא כבציבור שאותו אתה מכנה "מודרני"; הם מתקיימים במסגרתו של אותו משטר כלכלי, ואף אחוז הטפילים החיים על חשבון מוסדות הציבוריים אצלם אינו גדול- ואפשר אפילו קטן- מאחוז המתקיימים על דמי אבטלה מכספי המדינה כבכל חברה תעשייתית-מודרנית.

''אפשר שיש להם נחת-רוח מחייהם יותר מאשר לרבים מן המכונים בפיך "מודרניים". אלא שאורח- חייהם שונה מאורח-חייך, ובתמימות – הגובלת בחוצפה – אתה קובע  בפשטות שאורח-חייך הוא הנורמה האנושי ושהם הסוטים ממנה. אתה אינך מסוגל להבין שבעיניהם אורח-חייהם הוא נורמלי, ואתה הוא הסוטה. מבחינה אובייקטיבית ההבדל ביניכם אינו אלא שאתה משתייך לרוב, ואילו הם מיעוט – ובזה לא נאמר מאומה על הבדל מבחינה אינטלקטואלית או מוסרית...".

ב'קדם' מעירים כי העמדה העולה מהמכתב מפתיעה שכן מקורה באדם שהיה ידוע בעמדתו על החרדים, כמו למשל ציטוטו המפורסם: "אינני בטוח שהכת הזאת היא ההמשך של העם היהודי ההיסטורי. זה משהו שצמח וצומח מתוך העם היהודי ההיסטורי, אבל דומני, אם בכלל הכת הזאת תתקיים, שזה דבר אחר לגמרי".

כזכור לבני תקופתו, גם ליבוביץ' עצמו ספג קיתונות מכיוונו של הציבור החרדי בתגובה לדבריו שלו. אחד הרבנים המובילים באותם ימים אמר עליו כי "ליבוביץ', בידענותו הגדולה, הוא היהודי היחיד החי היום שעליו ניתן להחיל ללא פקפוק את התואר החז"לי – אפיקורוס".

מירון ארן מבית המכירות הפומביות "קדם" מוסיף כי "בימים אלו, לאחר מערכת בחירות סוערת וספיחיה התקשורתיים סביב הרכבת הקואליציה והממשלה, טענות דומות נשמעות מצד התקשורת הישראלית ואנשי ציבור בדבר 'טפילותם' של החרדים וסגנון חייהם 'הארכאי'.

''הסנגוריה המגיעה במפתיע דווקא מצדו של הפרופסור שנוא נפשם צריכה להוות נר לרגלי כלל החברה באשר לכבוד וסובלנות כלפי האחר והשונה".