תערוכה בפראג – אלבום תמונות מהשואה

הגלריה העירונית של פראג העלתה תערוכה חדשה של תמונות שצולמו בשנת 1944 על ידי הנאצים באושוויץ. חלק מהתמונות - נדירות.

תגיות: פראג השואה
ניסן צור - ערוץ 7 , ב' בסיון תשע"ה

אנשים חוזרים משם הרבה יותר רגישים. מצעד החיים באושוויץ
אנשים חוזרים משם הרבה יותר רגישים. מצעד החיים באושוויץ
יוסי זליגר

הגלריה העירונית של פראג, בשיתוף המוזיאון היהודי בעיר, העלו השבוע תערוכה חדשה של תמונות שצולמו בשנת 1944 על ידי הנאצים באושוויץ. חלק מהתמונות נחשבות כנדירות ומוצגות בפעם הראשונה בתערוכה.

אוצר התערוכה, מרטין ילינק, סיפר כי התמונות שיוצגו בתערוכה צולמו על ידי הנאצים עצמם בשנת 1944 במסגרת התיעוד של המתרחש באושוויץ, ונמצאו במקרה לאחר המלחמה.

מרבית התמונות באלבום מתעדות את המשלוחים של יהודי הונגריה שהגיעו לאושוויץ עם תחילת המלחמה. התערוכה תימשך עד לחודש ספטמבר הקרוב, כאשר לצד התמונות ניתן יהיה למצוא גם הסברים על האלבום עצמו וגלגוליו לאחר המלחמה. האלבום מכיל 193 תמונות.

"אלבום אושוויץ" כפי שקראו לו הנאצים שצילמו אותו, נמצא בשנת 1945 באחד מהצריפים בהם התגוררו קציני האס.אס במחנה נורדהאוזן-דורה בגרמניה, על ידי אסירה בשם לילי יעקב שזיהתה את עצמה באחת התמונות. זו הסיבה שהאלבום זכה לאורך השנים לכינוי "אלבום לילי יעקב".

מספר שנים לאחר המלחמה היגרה יעקב לארה"ב ולקחה עימה את האלבום שמצאה בצריפי האס.אס. ולאחר מספר שנים החליטה לתרום אותו למוזיאון "יד ושם" בירושלים. כעת החליטו המוזיאן העירוני של פראג והמוזיאון היהודי בעיר להציג את התמונות לקהל הרחב בפעם הראשונה.