כבוד למתיישבים שבלמו את נחיל השריון הסורי

במשמר הירדן יתקיים טקס לציון הקמתה ונפילתה בקרב הרואי של המושבה שמתיישביה בלמו בגופם טורי ענק של שריון סורי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בסיון תשע"ה

פייגלין, דנון ויצחקי בטקס השנה שעברה
פייגלין, דנון ויצחקי בטקס השנה שעברה
צילום: דתיה יצחקי

במעמד שר המדע והטכנולוגיה דני דנון ובהשתתפות תלמידי תיכון ואישי ציבור יתקיים מחר (חמישי) טקס לציון יום הקמתה של המושבה משמר הירדן, המושבה שסיפור הקרבות ההרואיים של אנשיה במלחמת העצמאות נשכח מדפי ההיסטוריה הישראלית.

האירוע יציין גם מלאת 131 שנים להקמתה של המושבה וגם 67 שנים לנפילתה בקרבות לאחר מעשי גבורה ראשונים במעלה של אנשיה.

"סיפורה של מושבת "העלייה הראשונה" משמר הירדן מיום ייסודה בשנת 1884 ועד כיבושה בידי הצבא הסורי והריסתה במלחמת העצמאות בשנת 1948, הוא מסיפורי הגבורה המופלאים ביותר בתולדות הציונות. סיפור שלא זכה עד כה להארה וגילוי ראויים", קובע ההיסטוריון אריה יצחקי, יו"ר העמותה להנצחת משמר הירדן, הפועל בשנים האחרונות לחשיפת סיפורה של המושבה והקרבות שהתחוללו בה בפני הציבור הישראלי.

"הטכס הממלכתי-צבאי המתקיים מדי שנה מנציח את נחישותם של המתיישבים החלוצים שנאחזו באדמתם בתנאי בדידות ומחסור, ואת גבורת הלוחמים המעטים דלי החימוש שהגנו עליה בגבורה עילאית מול כוח עצום ורב של הצבא הסורי החמוש במיטב אמצעי הלחימה, ועושה צדק היסטורי עם משפחות גיבורי הציונות", מוסיף יצחקי.

לקראת האירוע נזכיר קטעים מתוך שיחה שקיים יצחקי ביומן ערוץ 7 ובה סיפר על עמידתם של מעטים מאוד מול רבים מאוד, סיפור הנראה כבלתי יאמן:

"אין לנו הרבה סיפורים מדהימים שכאלה של הקמת ישוב ועמידה ומלחמה מול האויב הערבי", קבע יצחקי כשסיפר את הסיפור שהחל באדם אחד, מרדכי יצחק לובובסקי, שעלה ארצה בתרמ"ד מליטא והקים לבדו את החווה על 2600 דונמים שרכש.

בשנת 1890, הגיע למקום משה דוד מראש פינה ורכש את האדמות במגמה להקים שם מושבת פועלים. המושבה חיה בתנאים קשים אך החזיקה מעמד. בשנות ה-40 הוחלט לחזק אותה ובשנת 47' הגיעו בית"רים ממשוחררי הבריגדה וכמה עשרות מהם החליטו להתיישב ולחזק את המקום, אלא שזמן קצר לאחר מכן החלה מלחמת העצמאות והמושבה המחוזקת מצאה את עצמה על אחד הצירים ההכרחיים לפלישה סורית.

לאחר שהכוחות הסורים נהדפו בדגניה הם שבו צפונה והחלו פורצים במתווה האחר, מתווה משמר הירדן. את הקרב שהתחולל אז בין מעט המתיישבים לבין הכוחות החמושים והעצומים בהיקפם שהגיעו מסוריה מתאר יצחקי כשיא גבורה שלא נראה כמותו אלא אולי בכפר דרום של שנת תש"ח. המתיישבים קיבלו תגבורת קטנה של אנשי אצ"ל עם נשק קל "הם לחמו שש יממות נגד רוב הצבא הסורי - 2 חטיבות חי"ר מתוגברות, גדוד טנקים, גדוד שריוניות, שני גדודי ארטילריה וסיוע מטוסים והם הדפו שתי התקפות קשות כשהם מבקשים מהחטיבה שיסייעו להם ויתגברו אותם. אמרו להם שלא ידאגו ותגבורת תגיע ומדי פעם שלחו משהו אבל אחרי הקרב השני כשרבים מהם פצועים והרוגים התחושה הייתה שהם הופקרו למעשה".

בשלב זה פונה הלוחם שמוליק סגל, שישתתף מחר בטקס, לאביו שהיה מוכתר המושבה, ואמר לו שאין כל סיכוי להמשיך ולעמוד מול המתקפות וכעת יש צורך לפנות את הפצועים מערבה. האב הודיע לבנו ש"לא נוטשים בית ונחלה".

לאחר שיחה קשה עם המח"ט אורי יפה נשלחה תגבורת למושבה אך יום לאחר מכן הכוח הוצא משם ונשלח לתגבר באזור הקרבות בסג'רה, ככל הנראה בהוראת אלוף פיקוד הצפון משה כרמל.

בלילה שבין ה-9 ל-10 ביוני החלה מתקפה סורית מכרעת כאשר גדוד קומנדו צ'רקסי חדר אל המושבה מאחר ולא היה כוח אדם שיאייש את העמדות. ללוחמים היה אז נשק קל בלבד והקרב התנהל כאשר הסורים כבר בתוך המושבה עצמה. במשך שמונה שעות לחמו המתיישבים בגבורה תוך כדי בקשת תגבורת במכשיר הקשר. גדוד טנקים חדר את המושבה מאחור ונכנס פנימה. כל מי שנותר בחיים התרכז בבונקר הפיקוד כשהבונקר הדרומי ממשיך להילחם עד שעת הערב.

בבונקר הדרומי נותר, כך הסתבר, לוחם אחד, צעיר בן 17 וחצי שהגיע מכפר גלעדי ושמו רוני שסקין שלימים סיפר את סיפורו ליצחקי עצמו. שסקין הציב ארבעה רובים ודילג מאחד לשני וירה מכל אחד מהם על מנת לייצר תחושה שבפני הסורים ניצב כוח גדול פי כמה.

לאחר שלחם כל הצהרים והערב, בשעת לילה הוא נבלע בין העצים הסמוכים ומשם התגנב לראש פינה ודיווח על המתרחש במשמר הירדן. ארבעים מאנשי המושבה נלקחו בשבי הסורי. רבקה גרבובסקי נותרה אחרונה במושבה וכשהתגנבה במגמה להגיע לראש פינה נפלה לחניון טנקים סורי. היא נלקחה בשבי ונחקרה כשהשאלה המרכזית בחקירת היא היכן מאות הלוחמים שהיו במקום. החוקר הסורי קבע שככל הנראה ישנה מנהרה סודית דרכה נמלטו אנשי המושבה לכיוון איילת השחר וכעת הוא רוצה לראות את פתח המנהרה. כשהתברר למפקד הכוחות הסוריים שרק כמה עשרות לוחמים חסרי נשק משמעותי עמדו לפניו, אמר שלו היה יודע שזהו הכוח שמולו היה מסתער עליו עם מקלות בלבד.

כאמור, מחר (חמישי 17:00) יתקיים טקס במושבה ובו ישתתפו לבד מהשר דנון גם מח"ט חטיבה 9, נציגי קק"ל, אנשי שימור אתרים, חברי כנסת, תלמידי התיכון הרב תחומי בצפת ובני משפחות המושבה.