פרופ' דיסקין: איומי האופוזיציה - איומי סרק

פרופ' אבי דיסקין סבור שסיכויי ההישרדות של ממשלה צרה גדולים יותר "בממשלות קטנות יש יותר קירבה אידיאולוגית בין השותפים".

בני טוקר , ג' בסיון תשע"ה

מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

פרופ' אבי דיסקין, ראש בית הספר למנהל ממשל ומשפט, במרכז האקדמי שערי משפט, סבור שממשלתו החדשה של נתניהו, היא אולי צרה, אבל בהחלט יכולה להאריך ימים, "ככל שממשלה יותר צרה, אורך החיים שלה נוטה להיות יותר גדול".

"גם אם יש בעיה בפעילות היום יומית וצריך לגייס רוב , אבל זה לא אומר שהממשלה לא יותר יציבה. ראינו כבר תפקוד מוצלח של הקואליציה בהצבעה על שינוי חוק יסוד הממשלה והרחבת מספר השרים וגם בהצבעת האמון, כך שיש קושי אולי בתפקוד היום יומי אך לא מבחינת עצם ההישרדות", מציין דיסקין.

לדבריו, חברי האופוזיציה מפריחים איומי סרק, "גם בבחירות הייתה אוירה בתקשורת ובאופוזיציה שהנה באים חילופי שלטון, אמרתי כבר שאין לזה קשר למציאות, יש הבדל בין תקוות וציור של המציאות לבין חוקי המשחק. אז נכון שבקואליציה של 61 כל שני ח"כים יכולים להפיל ממשלה אבל למרות זאת אני אומר שהממשלה הזאת לא פחות יציבה ומשילה".

פרופ' דיסקין ממליץ לנתניהו שלא לצרף את ליברמן, "אני לא בטוח שממשלת 67 עם ליברמן הייתה משילה יותר ויציבה יותר. תאר לעצמך שליברמן מאיים בפרישה ועושה ברית פנימית עם כחלון, הרי אז מצבו של ראש הממשלה יהיה הרבה יותר גרוע מהיום. לכן אם ליברמן בפנים או בחוץ זה לא מה שיתרום למשילות".

"צריך לזכור שכאן בממשלה קטנה, יש קרבה אידיאולוגית גדולה יותר בין השותפים וכל אחד יודע שאם הוא מפיל את הממשלה הוא יורה לעצמו ברגל, זה התאבדות. בממשלה צרה התגמול שאתה מקבל עבור השתתפותך הוא גם התגמול המקסימאלי", מסביר דיסקין.