ההפגנה בטורנטו אתמול
ההפגנה בטורנטו אתמול"שלום טורונטו"

קבוצה של פעילים למען חופש הביטוי בקנדה נערכה לקיים ביום רביעי האחרון את היום הבינלאומי המוקדש לציור נביא האסלאם מוחמד, בו הציבור נקרא לצייר גם דמויות דתיות והיסטוריות אחרות, כמו למשל בודהה ופוליטיקאים.

האירוע אמור היה להיערך ברחבת הפרלמנט באוטווה, והוא נועד לבטא גם את העמידה האיתנה נגד הטרור. המפגש תוכנן להתקיים בכניסה המזרחית של הפרלמנט, במקום בו הטרוריסט הקנדי זהאף ביבו, נכנס ב-22 באוקטובר 2014 לבניין הפרלמנט, ומשם ללכת לפינה הצפונית מזרחית של המדשאה במסלול ההגעה של הטרוריסט, ושם להציב שולחן שעליו יינתן חופש יצירה להבעת דיעות של כפירה.

האירוע קיבל את אישור המשטרה הפדרלית, ואולם ברגע האחרון מרכז המורשת הקנדית הודיע על ביטול האירוע מסיבות ביטחון מבלי למסור פרטים נוספים.

בתחילת השנה בוצע פיגוע במשרדי המגזין שרלי הבדו בפריז כ"נקמה" על פרסום קריקטורות של מוחמד, ולא מכבר בוצע פיגוע בטקסס שכוון נגד ציון יום ציור מוחמד. בפיגוע נהרגו שני הטרוריסטים בידי כוח האבטחה.

אריק ברזו, אזרח קנדי, שצייר את מוחמד בכיכר דנדס בטורונטו, חילק עלונים נגד האסלאם ומתח ביקורת על הג'יהאד בשיחה עם נוסעים ברכבת התחתית, נידון למאסר בגין פשע שנאה.