'השופטים התקשו להאמין שאנשים כמותם חטאו'

ד"ר חיים שיין: לתת עדיפויות לקידום הטיפול המשפטי בתיקים כדוגמת אולמרט ולמנוע בלבול בציבור שלא מבין מדוע הוא עדיין לא בכלא.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בסיון תשע"ה

אולמרט ופרקליטיו
אולמרט ופרקליטיו
צילום: דוד ועקנין. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 קורא המשפטן, ד"ר חיים שיין, איש המרכז האקדמי 'שערי משפט', למערכת בתי המשפט לזרז את העיסוק בתיקו של אהוד אולמרט ובכך למנוע עינוי דין מחד, ומאידך תחושה ציבורית של נתק בין הפסיקה ליישום גזר הדין.

ד"ר שיין סבור כי על אף השתכללות השחיתות השלטונית בישראל ניתן להתמודד עם התופעה כפי שמתברר באחרונה עם התקדמות הגילויים המשפטיים בפרשות האחרונות. לדבריו פרשיות אלה מלמדות על עבודה נחושה של הפרקליטות והמשטרה. "אני טוען שבעם היהודי יש בעיה למצוא את המחלה, אבל כשמוצאים את המחלה המוח היהודי כבר מוצא לה את הפתרון ועובדה היא שהדברים מתגלים".

לדבריו קצב הגילויים של הפרשות האחרונות מפרשות אולמרט דרך פרשת ישראל ביתנו ורונאל פישר הוא בהחלט קצב מפתיע של גילויים ויש לחזק את ידיה של הפרקליטות המתמודדת וחושפת.

ד"ר שיין רואה כ'קו פרשת מים' את הגדרתו של השופט רוזן את מעשיו של אולמרט כבגידה. להערכתו מאז נאמרו הדברים התקבעה והופנמה התובנה לפיה אין עוד מקום ליחס מקל לפרשיות מסוג זה. "בבית המשפט העליון היו שופטים שהתנהלו בעדינות בנושאי שחיתות כי לא האמינו שבמילייה שלהם יכולות להיות תופעות שכאלה".

בדבריו מתייחס ד"ר שיין גם לבקשותיהם של פרקליטי אולמרט ליחס טוב יותר בשל תרומתו לביטחון המדינה, בעוד הוא סבור כי תרומה זו מתגמדת לעומת הנזק שגרם במעשיו.

לכל אלה מוסיף ד"ר שיין, וכאמור מותח ביקורת על הקצב בו מתנהלים משפטים בתחום זה. "יש לי בעיה קשה עם הסחבת. לא יכול להיות שלבית המשפט לוקח כל כך הרבה זמן", הוא אומר ותובע את קיצור תקופה זו של עינוי דין ולהעניק למקרים אלה עדיפות בטיפול מערכת המשפט. זאת על מנת למנוע השהייה ותחושת בלבול בציבור שמתקשה להבין מדוע אחרי שנגזר הדין על ידי בית משפט אהוד אולמרט עדיין אינו בכלא.

להערכתו לשופטים היה קשה מאוד להפנים את העובדה שעליהם להרשיע את מי שהיה ראש ממשלה בישראל, אך טובתו של הנאשם עצמו, מעבר לטובת התביעה, היא לקדם את הדיון בהקדם. זאת על מנת שיידע מה מצבו.

"במדינות נאורות כשאדם מורשע הוא לא מחכה לפסק דין חלוט אלא מסיק מסקנות. כאן יש חזקת חפות, אחר כך מחכים לפסק דין חלוט ואחר כך לבית המשפט העליון, ואחר כך טוענים שעבר הרבה זמן מאז ביצוע העבירה, ובינתיים הציבור מבולבל ולא מבין את המסר. אם הערעור יתנהל מהר לא תהיה בעיה כזו".