בקופסאות הבטון
בקופסאות הבטוןצילום: ג'רר אלון

דבר מה יוצא דופן מתרחש בימים אלה בתיאטרון דימונה שבו עומד לעלות בימים הקרובים מחזה חדש בשם "בקופסאות הבטון" - העוסק בנשים מזרחיות מירוחם.

כאשר הדיון סביב מזרחיות ופריפריה הפך להיות מרכזי בשיח בישראל, תאטרון דימונה בחר לעסוק בנושאים אלו דרך סיפור של נשים בפריפריה והאפשרויות שלהן לניעות חברתית.

השילוב המיוחד של יצירת אמנות העוסקת בנושאים בוערים אלה , מתאפשר הודות לשיתוף פעולה בין יפתח קליין לבין תיאטרון דימונה בניהולה האמנותי של נועה רבן, תיאטרון המוביל מהלך של פיתוח חיי תרבות בפריפריה , וכן עונה על הצורך של עולם התיאטרון ב"מעבדת תרבות" המתמסרת באופן עקבי ויסודי ליצירה איכותית שאינה כפופה להגבלות מסחריות.

המחזה נכתב על ידי יפתח קליין בהשראת סיפרה של פרופ' פנינה מוצפי האלר "בקופסאות הבטון" שהינו אתנוגרפיה  אמיצה, המרכיבה את שיגרת יומן של נשים רבות בעיירות פיתוח.

בעוד בתיאטרון דימונה מתנהלות החזרות , הנשים שעליהן מתבסס המחקר מתגוררת בירוחם השכנה, וכחלק מתהליך הבימוי קליין הפגיש את השחקנים עם הנשים גיבורות הספר - תהליך זה נועד לבסס ביטוי אמנותי מדויק ואותנטי. שמאפשר לעבור חוויה דמוית הצצה לחייהן של נשים אלה.

שחקנים יוצרים : אילנית בן יעקב , חנית כהן-מור יוסף, יעקב זדה דניאל , נטע ברפאל ,צחי מילמן, תמרה גלעוז-עלי.

המחזה מספר את סיפורה של פנינה, ד"ר ל​אנתרופולוגי​ה ​שגדלה בעיירת פיתוח, היוצאת לערוך מחקר על נשים מזרחיות בירוחם.

חדורת מוטיבציה היא עובדת קשה לפרוץ את החומה שבין האישה "שיש לה משרד" לנשים שמנקות לה ​אותו . היא מבקשת להקשיב להן, ללמוד מהן על המרכיבים של החיים במקום שהאפשרויות בו מצומצמות.

היא פוגשת את נורית- ​אם ​חד הורית, שנלחמת בחירוף נפש להצליח לעשות אירוע מכובד ל​בר-המצווה של בנה, את רחל, שעל אף כישוריה הטבעיים לכודה בהצעות עבודה מבזות ומערכת יחסים קשה, ואת אסתי שמסרבת להשתתף במשחק חסר סיכוי מבחינתה ומעבירה את הזמן בהימורים ובפרובוקציה מול ממסד מדכא. ​כשפנינה מגלה שיגאל מנהל בית הספר של בנה הוא תושב ירוחם לשעבר היא מציעה לו להיות דמות במחקר שלה.

יגאל ופנינה מהווים תמונת מראה אחד של השני, שניהם יוצאי עיירת פיתוח, שניהם משכילים ושניהם נלחמים בפיצול שיש בתוכם לגבי המקום ממנו הם הגיעו.

המסע שפנינה יוצאת אליו והמפגש עם הנשים המיוחדות והחזקות , משנה את חייה ואולי גם את המבט שלנו עליהן .