דב קלמנוביץ'
דב קלמנוביץ' צילום: גרשון אלינסון
בוועדת ההקצאות של ירושלים אשר מסדירה מסירת קרקעות לפעילות ציבורית נערך היום (ג') דיון בנוגע להקצאת קרקע לבניית בית כנסת חרדי בשכונת גבעת מרדכי, בעלת אופי דתי-לאומי, זאת לאחר שהעירייה אישרה בניית שני גנים לציבור החרדי בשכונה ועמדה לאשר בנייתו של בית כנסת חרדי.

עם תחילת הדיון החלו הרוחות לסעור והטונים לעלות ועד מהרה החלה להתחולל דרמה, המלווה בצעקות ומחאות בין חברי המועצה ותושבי שכונת גבעת מרדכי הדתיים לאלו החרדים, בעניין הקצאת קרקע לבית כנסת החרדי.

תושבי גבעת מרדכי המשתייכים למגזר הדתי-לאומי, אשר הגיעו לישיבה, לחצו על יו"ר הוועדה, יוחנן ויצמן, חבר מועצת העיר מטעם מפלגת ״אגודת ישראל״ החרדית, לקיים הצבעה, כיוון שעל פי ההרכב היה רוב למתנגדי ההקצאה.

ויצמן מצידו סרב לקיים את ההצבעה ואף מיאן לתת זכות דיבור לחברי מועצת העיר. בעקבות כך, התפרץ סגן ראש העיר, מאיר תורג'מן, לדברי יו"ר הוועדה ותבע את זכות הדיבור. תורג'מן התבטא בחריפות ובין היתר אמר "מעולם לא סתמו לי את הפה... מה שעשיתי לראש העיר בעבר, יהיה כאין וכאפס לעומת מה שאעשה כאן אם לא תתן לי לדבר".

אחריו דיבר חבר המועצה ויו"ר מפלגת הבית היהודי בירושלים, דב קלמנוביץ׳, על חשיבות שמירת הסטטוס קוו בעיר ועל הפרתו בעצם בניית בית הכנסת חרדי בלב שכונה שכל תושביה דתיים לאומיים. תוך כדי דבריו של קלמנוביץ׳, התפרצו נציגי החרדים בשכונה בצעקות רמות וקראו קריאות מבזות כלפיו.

קלמנוביץ׳ השיב בתגובה "אתם אלו שמעוררים ריב ומדון בין חלקי השכונה ואתם תהיו הראשונים שיעשו מהומות בעתיד כשיקום בית הכנסת החרדי בשכונה".

יועצי ראש העיר ניסו להסביר למשתתפים, כי חייבים להעביר את ההחלטה, בנוסף להחלטות נוספות שתלויות בה, כגון הספורטק, ועל כן יש לתמוך בה. נציגי המועצה שאינם חרדים, ביניהם יעל ענתבי ואלעד מלכה, התנגדו.

מלכה טען, שהוויכוח אינו נטוע אך ורק בבניית בית כנסת במקום, אלא גם "כולל", שיביא בעקבותיו משפחות ועל כן הוא מתנגד לעניין. לעומתו, חגית משה, עוזרת חבר המועצה שמואל שקדי, הציעה לתמוך בראש העיר ולהגיע לפשרה עם החרדים כך שיתחייבו שלא יהיה "כולל" במקום, אך מלכה הסביר לה שלא ניתן לאכוף הבטחה כזו.  

בסיכומו של דבר הנושא ירד מסדר היום ולא התקיימה הצבעה בנושא למרות דרישת הנציגים שאינם חרדים. ראש העיר דחה את הדיון בנושא לישיבת מועצת העיר הקרובה שתתקיים ביום חמישי.