מיסיון בלב השומרון

ב'אשל השומרון' מתקיים כנס נוצרי גדול. היעד: הקמת לאום נוצרי-יהודי חדש. המלון: לא נבדוק ציציות מבקרים שאינם עוברים על החוק.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ה

כנס אחד כן וכנס אחר לא. אריאל
כנס אחד כן וכנס אחר לא. אריאל
צילום: פלאש 90

בדברים חריפים מבקרת פעילת הציבור וחברת מועצת ירושלים לשעבר, מינה פנטון, את קיומו של כנס מיסיון נוצרי במלון אשל השומרון שבאריאל, מלון שביטל לפני מספר חודשים כנס רבנים נגד המיסיון.

בראיון לערוץ 7 מספרת פנטון כי במלון המדובר מתקיים כנס מיסיונרי תחת הכותרת קונגרס בני אפרים הראשון בישראל, או הקונגרס הלאומי של בני יוסף. היא מציינת כי האירוע מתקיים מיד לאחר הכנס המיסיונרי בארנה, כנס שכזכור התקיים בשלושת הימים שטרם חג השבועות.

בשיחה עמה מפרטת פנטון את מטרותיו של הכנס הנוכחי ומציינת כי למיסיון הנוצרי שני אפיקים מרכזיים. הראשון שבהם הוא האפיק האישי שבו אדם משפיע על אדם במגמה להמיר את דתו, והשני הוא הממלכתי יותר. "תקומת מדינת ישראל ערערה את הנצרות", מסבירה פנטון, "כי לא יכול להיות מבחינתם שעם שגורלו נחרץ יהיה ריבון בארץ ישראל. כך היה עד שהחליטו בוועדת לוזאן לשנות תפיסה תיאולוגית ולהתאים אותה לתקומת ישראל – הם קבעו שתקומת מדינת ישראל היא חלק מתהליך שיבתו של משיחם. אין כבר אי נוחות עם הקמת מדינת ישראל, אלא רואים בכך ראשית פעמי הגאולה של משיחם".

מאז אותה החלטה, ממשיכה פנטון ומציינת, מתחזק שיתוף הפעולה המלא עם ישראל במגמה להחדרת שורשים למדינת ישראל. "הם לא באים לחסל אותן פיזית אלא חודרים עם נשק הכסף".

ובהתייחס לאירוע המתקיים כעת, אומרת פנטון בהסתמך לפרסומים מקדימים של מארגני האירוע, כי "מה שקורא כרגע באשל השומרון – זהו קונגרס שמטרתו להקים אומה חדשה, אומה עם חזון לאומי ותכנית פעולה עם כל הסממנים הלאומיים. הם מפרטים זאת בדיונים ובתכנית הפעולה שלהם. אותה אומה שהם רוצים להקים היא איחוד בין בני אפרים לבני יהודה, או 'חיבור העץ של יהודה ואפרים'. מי הם אותם אפרים או בני יוסף? אם אתה אחד מהצאן האבוד של בית ישראל שמכיר בישו כגואל, אתה מוזמן להשתתף בכנס באריאל שבהרי אפרים. בני יוסף הם אוסף של מאמינים שלא חוששים להזדהות כשבים המבקשים להתאחד עם בני יהודה. האומה החדשה מבקשת למזג בין הנוצרים ליהודים כשהמשיח הוא השולט. זהו למעשה חיסול המדינה היהודית".

פנטון מחדדת ומציינת כי בהזמנות לאירוע מדגישים המארגנים כי הצעד למימוש היעד הלאומי תיאולוגי שלהם הוא קיום קונגרס לאומי ראשון דווקא בשומרון, מקום בעל משמעות דתית, ובפרסומיהם הם משווים אותו לקונגרס היהודי בבזל. "יש כאן תפיסה של מיסיון ממלכתי. זה מה שקרה גם בארנה. חשבו שזה מופע תרבותי של להקות ומוסיקה, אבל יש כאן בניית תנועות עולמיות במספרים אדירים כשהיעד הוא כיבוש ארץ הקודש. הם אומרים שהאיחוד בין 'שני העצים' יוביל לישראלים חדשים שיגיעו לנחלתם בארץ הקודש".

"בואו נפרק את כל העובדות הללו ונגיע למהות. אנחנו נותנים במה והכשר, תמיכה וחיזוק רק בגלל שאנחנו מקבלים כסף של תיירים? כסף כסף כסף?", שואלת פנטון וקוראת לנתח את התהליכים ההיסטוריים ולהבין את המסתתר מאחוריהם, להבין שאין מדובר רק בתמיכה בישראל בהצבעות בקונגרס ובסנאט, אלא באישים מובילים שמדברים על פעמי הגאולה ועל תחושה שאת כינון מלכותו של ישו ניתן להרגיש בקצות האצבעות. הם מכריזים על הקמתו הקרובה של בית המקדש הנוצרי ורואים בחזון את ראשי המדינות שיעמדו מרחוב בן יהודה ועד בית המקדש להשתחוות לאותו האיש. "אם לא יפקחו את העיניים נהיה במצב קשה הרבה יותר מהמאבק בפלשתינאים".

לדבריה המארגנים ומובילים את הכנסים האחרונים רואים בעצמם חלק מעשרת השבטים האבודים ששבים כעת אל עמם ומתאחדים איתו.

פנטון מצטטת מתוך פרסומי הכנס ומבהירה כי היעד המיידי של האירוע הוא קידום האחידות והזהות של האנשים "השומרים על מצוות האל מהתורה ומחזיקים בעדות על ישו", היא מצטטת. בהצהרת היסוד נאמר כי "כל הפזורים סביב העולם יוכלו להצטרף לקבוצות הרבות באומה החדשה. קבוצות נוספות שיורכבו, האנוסים, הארמנים, הערבים הנוצרים המשוקמים, בני מנשה ועוד".

לדבריה במהלך הקונגרס ידונו בדרכי פעולה ויישום בקהילות השונות, והקמת קבוצות תמיכה. הקמת קהילות חדשות בהתאם לחזון, פעילות עם בני נוער, יצירת תשתית כלכלית תומכת ופעילות חינוכית. בפעילות אינטנסיבית בארץ עם ארגונים  תוך "חיזוק הקשר עם אחינו היהודים וחשיפתם לבית יוסף", יבדקו האפשרויות לשימוש בתקשורת ככלי להפיץ הבשורה, יבחנו דרכים להקמת שגרירות בארץ וחיזוק שיתוף הפעולה עם גורמים ממשלתיים.

את ביקורתה מפנה פנטון לא רק על עצם קיומו של האירוע, אלא גם כלפי הנהלת בית המלון. "חשוב שהציבור יידע שלפני 8 חודשים נחתם הסכם מול המלון לקיים כנס רבנים נגד המיסיון. ימים ספורים לפני הכנס הודיעה הנהלת המלון על ביטול ההסכם ועל כך שהם לא מאפשרים את קיומו של הכנס. הסיבה הייתה כנראה שזה יקלקל את הביזנס עם הנוצרים. הכנס הועבר לאולם אירועים בנטפים, אבל כנס ראשון מסוגו של מיסיון לא מפריע להם".

ממלון 'אשל השומרון' נמסר בתגובה:

"הנהלת אשל השומרון אינה זקוקה להטפות מוסר בנושא ציונות, אהבת ישראל, אהבת התנ"ך והקשר לארץ ישראל. יזמי המלון השקיעו וסיכנו ממון רב בבניית מלון דווקא בשומרון, והם, למעשה, חלוצי התיירות בשומרון. יש להבהיר אחת ולתמיד שאם קיימת תיירות בשומרון , תיירות שרבים מתושבי השומרון נהנים ממנה, תחילתה של דרך היא באשל השומרון.

יתרה מכך, לאחרונה, יזמה הנהלת אשל השומרון בהשקעה גדולה מאוד הקמת גן סיפורי התנ"ך כשגולת הכותרת בגן זה הוא דגם המשכן המתקרב למידות הכתובות בתנ"ך (בהדרכת הרב מנחם מקובר, מנהל מכון המקדש לשעבר), ומיצג המבוסס על אור ותנועה וכולו בלשון התנ"ך. מיזם זה העוסק כולו בתנ"ך ובאהבת ישראל מושך אליו מבקרים רבים, וממילא מחזק אחיזתנו בשומרון.

מדינת ישראל, ככל הידוע לנו, היא מדינה חופשית והתיירים הבאים בשעריה אינם נשאלים טרם בואם על אמונותיהם ודעותיהם. כך מלון אשל השומרון אינו נוהג  לבדוק ב'ציציותיהם' של אורחיו, למעט מקרים בהם יש חשש למעשים הנוגדים את החוק".