"עוול ושערורייה"

הרב דרוקמן במסר לרבנות הראשית. "לא חייבים להסכים על הכל עם הרב ריסקין, אבל למנוע את רבנותו תוך שימוש בסיבה פורמלית של גיל?".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ה

הרב חיים דרוקמן בלשכתו
הרב חיים דרוקמן בלשכתו
יוני קמפינסקי

הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית וראש ישיבת אור עציון, התייחס הערב (רביעי) לסערה סביב הארכת כהונתו של הרב שלמה ריסקין, רב היישוב אפרת שבגש עציון.

"אסור למועצת הרבנות הראשית להשתמש בכוח שניתן לה ביחס להארכת כהונת רב, למה שהוא לא נועד''. הרב דרוקמן הדגיש כי ''הכוח שניתן לרבנות הראשית בא כדי לקבוע אם הרב כשיר למרות גילו למילוי התפקיד, ולא לשום דבר אחר''.

הרב דרוקמן מקווה כי מועצת הרבנות הראשית תתעשת ולא תנצל את כוחה, "אחרת היא תפגע בעצמה וביחס של העם אליה". עוד הוסיף הרב דרוקמן כי "לא חייבים להסכים בכל עם הרב שלמה ריסקין, אבל בגלל זה למנוע ממנו את רבנותו תוך שימוש בסיבה פורמלית של גיל זוהי שערורייה ואי אפשר להשלים עם עוול כזה".

מוקדם יותר הערב התייחסו ברבנות הראשית לסערה סביב הארכת כהונתו של הרב ריסקין, וטענו כי גופים שונים מבקשים להפעיל לחצים פסולים על מועצת הרבנות הראשית ולנסות להלך אימים על חבריה, מתוך מטרה להשפיע על החלטתה בעניין הארכת כהונת רב היישוב אפרת. 

"השימוש בשפה בוטה ובריונית כלפי הרבנים הראשיים, מוסד הרבנות הראשית לישראל ומועצת הרבנות הראשית, הינו מעשה חמור ביותר ואין זה מדרך תורתנו להתבטא בצורה שכזו", נמסר מהרבנות.

לגופן של הטענות, מסבירים ברבנות הראשית כי "בעת הארכת כהונה, מקובל שהרב המבקש מתייצב בישיבת מועצת הרבנות הראשית ומנמק את בקשתו תוך המצאת המסמכים הדרושים, למעט במקרים חריגים, כגון הארכת כהונה של רב שנבחר כחודש לפני גיל פרישתו), ועל כן הדיון בעניין הארכת כהונת רבה של אפרת נדחה לישיבת מועצת הרבנות הבאה, כדי לאפשר את השתתפותו בה. 

"יש להדגיש", מוסיפים ברבנות, ''כי ההליך בעניין זה, הינו ההליך המקובל שנעשה בעבר וייעשה גם בעתיד. מועצת הרבנות הראשית לישראל, מתוקף סמכותה החוקית-סטטורית להארכת כהונת רבני הערים, אינה 'חותמת גומי' ואינה מאשרת באופן אוטומטי את הארכת כהונת רבנים אלא אך ורק לאחר שבדקה כראוי את הבקשה. 

"הלחצים והאיומים לא יגרמו ל'קיצורי דרך' ולחריגה מהנדרש", הבהירו ברבנות הראשית לישראל.