רובע יהודי בבלגיה
רובע יהודי בבלגיה צילום: ג'והנה גרעון, פלאש 90

מלך בלגיה פיליפ ליאופולד לואי מארי, אירח אתמול למפגש מיוחד וארוחת צהריים רשמית בארמון המלוכה הבלגי את רבני וראשי הקהילות היהודיות, כדי לשמוע מהם את הנושאים שעל סדר היום בקרב יהודי בלגיה, ועל תחושת הביטחון האישית.

מדובר במפגש היסטורי, שכן מעולם לא הוזמנה משלחת רשמית מהקהילה היהודית לארמון המלוכה, ויתירה מכך, זו הפעם הראשונה שנכנס לארמון אוכל גלאט כשר שהוזמן במיוחד מאנטוורפן לטובת כל משתתפי הפגישה והארוחה הרשמית.

במפגש המיוחד השתתפו רבנים רשמיים של הקהילות, הרב דוד משה ליברמן רב קהילת 'שומרי הדת' באנטוורפן, הרב אברהם גיגי רבה הראשי של בריסל ונציג ועידת רבני אירופה בממשל האירופי, הרב רפאל ורנר נשיא ארגון הגג של יהודי בלגיה, הרב אליהו רינגר הנשיא הקודם של ארגון הגג של יהודי אירופה, ושני נציגי הקונסיסטואר בבלגיה.

"זוהי ללא ספק פגישה היסטורית שמעוררת עניין רב בבלגיה ומהווה בעצם קיומה הזדהות עם יהודי בלגיה ואמירה חזקה נגד האנטישמיות", אמר הרב ורנר, נשיא ארגון הגג של יהודי בלגיה.

בראשית הפגישה בירך הרב גיגי ברכת "שנתן מכבודו לבשר ודם" והסביר למלך את משמעות הברכה בראי היהדות. מלך בלגיה אמר לחברי המשלחת כי ביקש להזמינם אליו כדי להביע הזדהות עם יהודי בלגיה, ובעיקר כדי לשמוע האם היהודים במדינה מבקשים לעזוב את גבולות המדינה מחשש לבטחונם.

חברי המשלחת אמרו למלך כי לפני הכל הם מודים ומעריכים על עצם קיום הפגישה שיש לה משקל רב ומהווה עמידה חד משמעית לצד יהודי המדינה. הם הביעו הערכה על המאמצים הרבים שעושים השלטונות לתת תחושת בטחון ליהודי המדינה וביקשו את עזרת המלך לסייע להם מול גורמים אסלאמיים קיצוניים ותקשורת עוינת.

מלך בלגיה אמר לחברי המשלחת כי רק לפני חודש וחצי נסע באופן מיוחד למחנה השמדה אושוויץ, ומהביקור שם הוא מזדהה ומבין את תחושתם. הוא הבהיר כי דלתו פתוחה בכל עת בפני הקהילה ואוזניו קשובות לסייע להם ככל שיתבקש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו