המאבק נמשך, אבל בשקט. קבר דוד
המאבק נמשך, אבל בשקט. קבר דוד צילום: פלאש 90

גם לאחר חג השבועות נערכים גורמים נוצרים לקיים אירועים דתיים בקבר דוד. על המידע שהגיע באחרונה לאנשי המטה להצלת קבר דוד, סיפר ביומן ערוץ 7 יהודה פואה, איש המטה.

לדבריו, על פי המידע המדובר בימים ראשון ושני הקרובים צפוי להתקיים חג השבועות של הקתולים, ובמסגרת זו בכוונתם לקיים מיסה דתית בקבר דוד, אלא שהפעם האירוע הדתי לא יתקיים רק באולם העליון, המכונה 'אולם הסעודה האחרונה' אלא באולם התחתון, אולם הציון עצמו.

פואה מספר כי על פי תקדימי עבר עשוי האירוע לכלול הקטרת קטורת, הצבת רמחים וצלבי ענק במקום, על מנת "לקיים שם טקסי עבודה זרה".

לדבריו, על מנת לסכל את הכוונה הנוצרית מתגייסים אנשי המטה ומגייסים תומכים ויהודים מירושלים ומחוצה לה להגיע למקום לתפילה ולימוד בציון קברו של דוד המלך. פואה ציין כי נוכחות יהודית משמעותית גורמת לנוצרים שמגיעים למקום לסגת מכוונותיהם שכן אינם חפצים בעימות אלים וחזיתי.

באשר להתנהלות הקבועה במקום מעיר פואה כי הצליינים המבקרים במתחם הקבר מגיעים כתיירים ולא כאנשי כמורה. לעיתים, כך הוא מספר, הם חורגים ומנסים לקיים טקסים דתיים אך אכיפת משטרת ישראל ומשרד הפנים מונעת מהם את הדבר.

החשש עליו מדבר פואה הוא מאירוע שאותו יבקשו לקיים הנוצרים ועל מנת לאפשר את קיומו יפונו היהודים שיגיעו לתפילה במקום. "המשטרה עוזרת להם בזה", הוא מספר על ניסיון העבר, "בדרך כלל הם באים בהפתעה ויש במקום 20 או 30 איש, וכשבאים שוטרים הם לא ערוכים למאבק ויוצאים. בפעם הקודמת היו 2-3 נשים שסירבו לצאת והן הוצאו בכוח. השנה יגיעו רבים וזה לא יקרה", הוא משוכנע.

בדבריו מזכיר ומעיר פואה כי בעקבות הפרסום בערוץ 7 הגיעו בחג השבועות הנוצרים למקום ללא בגדי כמורה, ככל הנראה על מנת למנוע חיכוכים ועימותים.

לדבריו, הנוכחות במקום הכרחית בעיקר אל מול הטיעון התיאולוגי נוצרי הרואה בנצרות המשכה ומחליפתה של היהדות. הוא מציין כי כסמל להמרה זו של היהדות בנצרות הוצב באולם העליון של מתחם קבר דוד זית שעליו מטפסת גפן. "הדברים נמדדים בקבר דוד, בכניעה וויתור שלנו במקום, ונתינה של המקום, שמשרתת ומסמלת את זה שהיהודים התייאשו והנוצרים ממשיכים. לכן חשוב לשים את כל כובד המשקל ולא לאפשר זאת".

באשר לאפשרות שהאירוע ביום ראשון ושני יתדרדר לאלימות, אומר פואה כי אינו מאמין שהדברים יגיעו לכדי אלימות. להערכתו המשטרה תעשה את מרב המאמצים להשלים את האירוע בשקט. כדי להבטיח את הדברים אנשי המטה יצוידו במצלמות, "נעמוד נחושים ורציניים והדבר יסתיים בצורה יפה. הנוצרים יבינו שהם לא רוצים עימות ולא תמונות לא נעימות ובזה העניין ייגמר".