קונגרס פיפ"א בשוויץ: ישראל תושעה?

פרו-פלסטינים התפרצו לאולם וקראו להחרים את ישראל. נתניהו: מנהלים מאבק עיקש וצודק נגד הניסיון הפלסטיני לפגוע בלגיטימציה של ישראל.

אלירן אהרון , י"א בסיון תשע"ה | עודכן: 12:45

שידור חי

קונגרס פיפ''א נפתח הבוקר (שישי) בציריך שבשוויץ, ובמהלכו יצביעו הנציגים על ההצעה הפלסטינית להשעות את ישראל מחברות בהתאחדות הכדורגל העולמית. 

מחוץ לבניין פיפ''א מפגינים כ-200 פעילים פרו-פלסטינים שנושאים דגלי אש''ף וקוראים להחרים את ישראל. מפגינים פרו-פלסטינים התפרצו לאולפן בקריאות נגד ישראל והוצאו משם על ידי כוח האבטחה.

נשיא פיפ"א ספ בלאטר אמר במהלך הדיון בנוגע להשעייתה של ישראל כי יש למצוא פתרון שיספק את שתי ההתאחדויות - הישראלית והפלסטינית, "אך בעיקר למצוא פתרון שיספק את ההתאחדות הפלסטינית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הממשלה, בשיתוף עם התאחדות הכדורגל, מנהלת מאבק עיקש וצודק מאין כמוהו, כלשונו, נגד הניסיון הפלסטיני לפגוע בלגיטימציה של ישראל ושל הכדורגל הישראלי.

"אין שום סיבה להוקיע את ישראל או את הכדורגל הישראלי", הדגיש ראש הממשלה. ''ההיפך הוא הנכון. ישראל אינה מדינה מושלמת, אבל היא מדינה ערכית ששומרת על זכויות האדם בתוך מרחב גדול שבו נרמסות זכויות אלה עד עפר".

ההצעה הפלסטינית, בהובלת יו"ר ההתאחדות לכדורגל ברשות הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, תתקבל בקונגרס רק עם שבעה וחמישה אחוזי תמיכה מצד 209 נציגי ההתאחדויות הרשומות בפיפ"א.

ההשלכות של קבלת ההצעה הפלסטינית יהיו הרסניות מבחינת הכדורגל הישראלי ולכן התבצעו בירושלים מאמצים גדולים כדי להימנע מכך.

מפגינים פרו-פלסטיניים התפרצו לאולם  צילום: רויטרס

ישראל הציגה לפלסטינים הצעה בת ארבע נקודות כדי לסיים את הפרשה, בהן הנפקת תעודות מיוחדות לכדורגלנים ומאמנים פלסטינים, שיקלו עליהם את המעבר בין עזה ליו"ש ובין יו"ש לחו"ל, והקלות וקידום פרויקטים לבניית אצטדיונים ומתקני כדורגל ברחבי יהודה ושומרון.

על פי אחד הדיווחים יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב קיבל את ההצעה אך דרש להוסיף שני סעיפים — הראשון, שפיפ"א תקים ועדת חקירה לבחינת הגזענות בכדורגל הישראלי, והשני נוגע לחמש קבוצות ישראליות שנמצאות ביהודה ושומרון, זאת מאחר ולפי תקנון פיפ"א, אם הקבוצות אינן נמצאות בשטח ישראל הריבוני הן זקוקות לאישור פלסטיני כדי לשחק בליגה הישראלית.