יעלון במכתב רשמי: "הישיבה שוחררה"

סגן השר מאיר פרוש שפעל רבות לביטול התפיסה הצבאית של "עוד יוסף חי", קיבל מכתב רשמי שמבשר על החלטת יעלון לבטל את המהלך.

חיים לב - ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ה

פינוי הציוד הצבאי מ"עוד יוסף חי"
פינוי הציוד הצבאי מ"עוד יוסף חי"
צילום: ישיבת עוד יוסף חי

לאחר תכתובת ארוכה בין משרד הביטחון לסגן שר החינוך מאיר פרוש בנוגע לתפיסת ישיבת "עוד יוסף חי" על ידי הצבא, הגיע היום (א'), מכתב רשמי מלשכת שר הביטחון ובו הובהר באופן רשמי כי יעלון החליט שלא להאריך את צו התפיסה של הישיבה ביצהר.

"בהמשך למכתבך בנושא שבנדון מתאריך ה-12 במאי 2015, הריני לעדכנך כי שר הביטחון החליט שלא להאריך את צו התפיסה של הישיבה ביצהר", לשון המכתב. 

כזכור, פרוש פנה לפני יותר משנה, מיד לאחר תפיסת ישיבת "עוד יוסף חי" על ידי צה''ל, בבקשה לכנס את ועדת חוץ וביטחון, לדון בנושא תפיסת הישיבה וסגירת בית המדרש, ואף ניהל במשך תקופה ארוכה תכתובות עם כל הגורמים הביטחוניים הרלוונטיים.

בדבריו טען בכל תוקף כי "הפיכת הישיבה לבסיס צבאי הינה פגיעה חמורה על פי תורת ישראל בקדושת בית הכנסת ובית המדרש, כאשר מדובר במעשה תקדימי מסוגו מאז קום המדינה, אשר מהווה חציית גבולות ברורה, תוך שימוש לא צודק בסמכות השלטון".

בשלב מסוים, התקבל  מכתב מלשכת שר הביטחון בו נטען כי "הגם שמבנה הישיבה נתפס על ידי כוחות הביטחון, הישיבה לא נסגרה ואין מניעה שהתלמידים יכנסו ויתפללו בבית הכנסת שבתחומי הישיבה".

בהמשך, הגיע פרוש לביקור חיזוק בישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר. כאשר הגיע למבנה הישיבה שהיה תפוס על ידי שוטרי המג"ב, אסר עליו הקצין להיכנס למבנה.

פרוש הסביר כי מתוקף היותו חבר כנסת ולאחר שמשרד הביטחון התחייב במכתבים רשמיים שאין מניעה שהתלמידים יכנסו ויתפללו בבית הכנסת שבתחומי הישיבה, עליו לאפשר את כניסתו. אולם למרות זאת התעקש הקצין והכניסה למתחם הישיבה לא התאפשרה.

התכתובת בעניין תפיסת הישיבה בין סגן השר פרוש למשרד הביטחון נמשכה כשהוא דורש כי צו התפיסה לא יוארך. כאמור, היום הודיע משרד הביטחון כי הוחלט שלא להאריך את צו התפיסה של הישיבה, כך שיהיה באפשרות התלמידים לקיים סדרי לימוד סדירים ללא הפרעה.

בעקבות שחרור הישיבה, תתקיים ביום חמישי הקרוב תהלוכת ספרי תורה מבית המדרש הזמני אל מבנה הקבע. לאחר מכן תיערך התוועדות חסידית עם הרב יצחק גינזבורג.