העלמת מס יצירתית

כעשירית מבעלי העסקים שנבדקו אתמול בביקורת רשות המיסים בנתניה ובסביבתה, נתפסו כשאינם רושמים הכנסות כדין.

ידידיה בן אור , ט"ו בסיון תשע"ה

כרטיס אשראי
כרטיס אשראי
thinkstock

רשות המסים ערכה אתמול (שני) 179 ביקורות בעסקים ממגוון רחב של תחומים בנתניה וסביבתה, לצורך בדיקת רישום הכנסות כדין.

כעשירית מבעלי העסקים שנבדקו נתפסו כשאינם רושמים הכנסות כדין. 

בביקורת אצל קבלן, שביצע עבודות בנייה ביישוב צורן, גילו המבקרים כי הוא מעסיק ארבעה עובדים, שאינם מדווחים לרשות המסים ולביטוח לאומי. בדיקה נוספת העלתה כי הארבעה אף מקבלים מידי חודש קצבת הבטחת הכנסה.

עוד מצאו המבקרים בעת בדיקת הניירת העסקית כי הקבלן לא רשם הכנסות בסך 19,500 שקלים. הקבלן הסביר למבקרים: "קיבלתי את הכסף לפני מספר ימים, אני חדש בעסק ולא ידעתי איך לרשום בספרים".

בביקורת שנערכה בחנות אופטיקה בקלנסאווה נתגלתה דרך "יצירתית" לתשלום לספקים. בחנות נמצאו שלושה מכשירי סליקת אשראי של שלוש ספקיות של החנות, ובבדיקת הספרים התברר כי 30,450 ש"ח ששולמו באמצעות כרטיסי אשראי הוסבו לטובת הספקיות ולא נרשמו בספרי החנות.

בדיקת חשבונות פיקדון של עורך דין מטייבה העלתה כי הוא משך מהם 10,017 ש"ח לחשבון שכר הטרחה ולא דיווח עליהם.

לקראת עונת האירועים שבפתח נבדק אולם אירועים בנתניה. ברשות בעליו נמצא צ'ק שלא נרשם בסך 62,800 ש"ח. בעל האולם טען בפני המבקרים כי "נתתי לזוג אישור ידני על הצ'ק, אין לי קבלות לצ'קים לביטחון". נציין כי לפי דיני המס, יש לרשום כל הכנסה, בכלל זה צ'קים לביטחון.

ברשות המיסים מציינים, כי המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה.