בעקבות השחיתות: נשיא פיפ"א התפטר

רק לפני ארבעה ימים זכה הנשיא, ספ בלאטר, במירוץ לקדנציה נוספת בראש ארגון הכדורגל העולמי. כעת הודיע בדרמטיות: אני מתפטר.

נרי וייס - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ה

בעקבות השחיתות: נשיא פיפ"א התפטר-ערוץ 7
נשיא פיפ"א בלאטר. מתפטר
צילום: רויטרס

רק ביום שישי האחרון התכנסו כל ראשי הכדורגל העולמי בכדי להצביע על קדנציה נוספת של בלאטר, וכבר היום (שלישי) הודיע הנשיא המכהן כי הוא מתפטר מהתפקיד בו כיהן במשך חמש קדנציות. 

התפטרותו זו של בלאטר אמנם הייתה נראית לעין, אך גם האופטימיים ביותר לא ציפו שהיא תהיה כל כך מהירה, כשרק ארבעה ימים עברו מאז שנבחר לקדנציה נוספת, החמישית במספר.

נראה כי הסיבה שהכריעה את בלאטר להרים ידיים ולשים את המפתחות של ארגון הכדורגל העולמי על השולחן, היא בשל החשדות ההולכים ומצטברים על שחיתות של הארגון בראשו עמד.

כזכור, לפני כשבוע עצרו רשויות החוק בסיוע ארצות הברית, את בכירי ארגון הכדורגל העולמי, פיפ"א, באשמת לקיחת שוחד והלבנת הון לכאורה בתוך הארגון. החשדות עלו כאשר רוסיה וקטאר נבחרו לארח את אירועי השיא בשנת 2018 ו-2022 בהתאמה, כאשר שתי המדינות מסובכות עם החוק בכל הקשור לזכויות עובדים, מלחמה ותנאי מזג אוויר לא הגיוניים. 

בין העצורים נמצא גם יד ימינו של בלאטר, החשוד שלקח מאות מליונים לכיסו הפרטי תמורת הצבעות מסויימות. עוד לפני פרשת השחיתות שהתפוצצה בשבוע שעבר, ספ בלאטר היה על הכוונת של הרשויות האמריקאיות כשה-FBI ניסה לא פעם אחת להביא למעצרו. 

כבר במהלך הימים האחרונים עלו חשדות נוספים בדבר גורמים המעורבים בשחיתות שהתפשטה בארגון הכדורגל העולמי. בין החשודים נמצא גם ניקולא סרקוזי, נשיאה הקודם של צרפת. 

בלאטר הרגיש את הלך הרוחות ובחר להחזיר את המפתחות שניתנו לו רק לפני ארבעה ימים.

במסיבת העיתונאים הדחופה שכינס, אמר בלאטר, "חשבתי רבות על תקופתי כנשיא ועל 40 השנים האחרונות בחיי, שלפיפ"א היה חלק גדול בהן. אני רוצה רק את טובת הכדורגל. פיפ"א זקוקה לבנייה מחדש, אקרא לכינוס קונגרס מיוחד בו ייבחר נשיא חדש".

בלאטר טען בדבריו כי הסיבה שלא נבחר ברוב קולות בקונגרס שהתקיים רק לפני ארבעה ימים, הוא הסיבה להתפטרותו: "למרות שנבחרתי מחדש, לא כל עולם הכדורגל תומך במנדט שקיבלתי. האינטרסים של פיפ"א יקרים לליבי, ולכן קיבלתי את החלטתי. הדבר החשוב לי ביותר הוא פיפ"א".

האם זו רק ההתחלה של שינוי בכדורגל העולמי? תשובות בקרוב.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il