הלימוד ביחד יחד ללמד אותנו הרבה
הלימוד ביחד יחד ללמד אותנו הרבה צילום: מערכת עולם קטן

אז אתה מגיע לתפילת מנחה שעה קודם, נניח בשש... בית הכנסת כבר פתוח ואתה לוקח איזה ספר ביד... תמיד תתחיל עם סיפורי צדיקים, זה מכניס קצת לאווירה, עוזר לקחת אוויר אחרי החום הגדול בחוץ והבלאגן. אחר כך עובר מישהו עם טבק, ומגיע נהג האוטובוס שבדיוק סיים לעבוד, מצטרף לזקנים שכבר מזמן כאן.

אחרי כמה דקות אתה מחליף את סיפורי הצדיקים במשהו רציני יותר, אולי הלכות ואולי משהו "חמור" יותר (גמרא?), זה לא קל, המעבר מהעולם המטורף בחוץ לעולם הגמרא, לסברות הקשות ולארמית... בחוץ הכל רץ, מטריף חושים כזה, וכאן הכל איטי, צריך לחשוב.

אתה, עם הכוס תה, הטבק, הזקן ששואל כל הזמן שאלות ומספר לך סיפורים על כמה הרבנים בדור הקודם היו רציניים יותר משל הדור הזה... אתה חלק.

לאט, מגיע גם הזקן הקבוע, הוא הולך לאט ואוהב להתלונן ולשאול שאלות... אבל היום אתה במצב רוח רגוע ואתה מחייך כשהוא מגיע. לאט לאט אתה מצליח להיכנס לעניין, לומדים ביחד... מישהו עובר עם תה, ועוד פעם טבק, ואיזו בדיחה אחת (או יותר) ופתאום זה קורה לך, אתה מצליח להבין שאתה חלק... חלק מעולם של לימוד שנמשך אלפי שנים, שרשרת שהתחילה עם משה רבנו ותלמידיו, עברה דרך נביאים, שופטים, מלכים, תנאים, אמוראים, דרך הרמב"ם במצרים, הרי"ף במרוקו והגר"א באירופה... דרך סבא וסבתא שלך. גם אתה חלק מזה! וזה מדהים, מהמם, מדליק (ועוד כמה מילים מודרניות...) שאתה, עם הכוס תה, הטבק, הזקן ששואל כל הזמן שאלות ומספר לך סיפורים על כמה הרבנים בדור הקודם היו רציניים יותר משל הדור הזה... אתה חלק. ונכון שבחוץ הכל נוצץ כזה כאילו, ונכון שאחר כך תחזור לטלוויזיה ותראה דברים שהיו מביישים את הסבא שלך, אבל עכשיו אתה שם, חלק מעולם בן אלפי שנים. ולפעמים קשה לך לשבת, ולפעמים אינך מבין ומתרגז, ולפעמים, בחוץ, אתה שומע דברים רעים כל כך על הגמרא הזאת, וכמה טיפשים היו החכמים, אבל היום אתה חלק מזה, מבין קצת למה הרבה אנשים מסרו את חייהם על התורה הזאת, שפתאום אתה מרגיש קרוב אליה יותר מלים.

ואם אתה כבר אדם גדול אז כואב לך לחשוב שישנם כאלה שאף פעם אפילו לא טעמו את הטעם, שלא חשו עצמם חלק מהשרשרת הגדולה והמדהימה הזאת. כי אתה, כמה שתתלונן,תמיד תדע שהרמב"ם היה חכם, חכם כל כך, אבל רוב עם ישראל בכלל לא טעם, רמב"ם.

וזהו, מתפללים ערבית והקסם נגמר... אבל אולי היום תחזור לטלוויזיה ולמירוץ קצת יותר טוב ומקושר ממה שהיה קודם. אשריך שטעמת.

הצטרפו עכשיו למנויי מגזין הנוער "עולם קטן"